شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
گرانول EX5: پلی اتیلن سنگین EX5 و کاربردهای آن

wikiplast.ir

گرانول EX5: پلی اتیلن سنگین EX5 و کاربردهای آن

گرانول EX5 به عنوان یکی از مواد اولیه مورد استفاده در صنعت پلاستیک است که توسط شرکت‌های پتروشیمی تولید و عرضه می‌شود. پلی اتیلن سنگین EX5 به منظور تولید ظروف پلاستیکی و لوله پلی اتیلنی با سایز کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. که در ادامه با مشخصات و کاربردهای مختلف آن اطلاعاتی را کسب خواهید کرد.

پلی اتیلن سنگین چیست؟

پلی اتیلن یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین انواع پلیمرهایی است که از طریق نفت خام تولید می‌شود. به طوری که از هر ۱.۷۵ کیلوگرم نفت خام می‌توان به طور تقریبی یک کیلوگرم پلی اتیلن سنگین تولید کرد که قابلیت بازیافت دارد. از این رو پرمصرف‌ترین پلاستیک‌ها از طریق پلی اتیلن سنگین (HDPE) تولید و عرضه می‌شوند.

پلی اتیلن سنگین نسبت به نوع پلی اتیلن سبک مقاومت ضربه‌ای کمتری دارد اما مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی و تنش‌های شکننده محیطی مناسب است. همچنین این نوع پلیمر عایق‌الکتریسیته است و در برابر حرارت مستقیم نیز از بین نمی‌رود.  ربخی از مواد تولیدی این محصول شامل لوله ‌های انتقال آب، لوله‌های انتقال فاضلاب، انواع لوله‌های صنعتی، ساخت لوازم اسباب بازی، لوازم ورزشی، ظروف آب معدنی و نوشابه خانواده فیلم پلی اتیلن سنگین هستند.

مشخصات کلی گرانول EX5

گرانول x5 از یک پلی اتیلن با چگالی بالا است با یک بوتان به عنوان مونومر تشکیل شده است که از نظر مقاومت دارای سفتی و استحکام خوبی است و جرم مولی بالایی دارد. این نوع از گرانول‌ها بی‌رنگ، بی‌بو، غیرقابل اشتغال و واکنش نا‌پذیر هستند که توسط شرکت پتروشیمی مارون تولید می‌شود.

مشخصات فنی EX5

به طور کلی گرانول x5 با شرایط دمای مذاب بین ۲۰۰ تا ۲۳۰۰ درجه سانتی‌گراد و ضخامت فیلم بین ۱۰ تا ۲۰۰ میکرومتر در پتروشیمی مارون در کیسه پلاستیکی ۲۵ کیلوگرمی تولید می‌شود. سایر مشخصات فنی این نوع پلی اتیلن سنگین به شرح زیر است.

خواص فیزیکی گرانول EX5

این نوع گرانول دارای چگالی ۰.۹۴۹ گرم بر سانتی‌متر مکعب است که در شرایط آزمایش با دمای ۲۳ درجه سانتیگراد تولید می‌شود و دارای سرعت ذوب ۰.۲۸ گرم در ۱۰ دقیقه است.

کاربرد گرانول EX5

گرانول Ex5 تولید شده در پتروشیمی مارون در واقع خود ماده اولیه بسیاری از صنایع دیگر است که کاربردهای زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به در زمینه تولید گالن، ظروف حمل با ظرفیت بالای ۳ لیتر، تولید نایلون و نایلکس و صنایع تولید لوله‌های پروفیلی و غیره اشاره کرد. همچنین از این نوع گرانول می‌توان در زمینه ساخت لوله‌های پلی اتیلن با سایز کم هم بهره گرفت.

محصول اصلی تولیدی از EX5  فیلم‌ها (HDPE) هستند که برای بسته‌بندی طیف گسترده‌ای از محصولات همچون تولید کیسه‌های جوش و تخته‌های عایق، تولید ورق، کاغذهای مخصوص بسته‌بندی و فیلم با استفاده عمومی کاربرد دارد.

ویژگی پلی اتیلن سنگین EX5

گرانول Ex5 یا به عبارتی پلی اتیلن سنگین Ex5 محصولی از نوع تزریقی است که در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی عرضه می‌شود. از مهمترین خواص این محصول می‌توان به چقرمگی خوب یا میزان مقاومت مواد در برابر شکست و چکش‌خواری اشاره کرد. همچنین سطح پایین ژل، استحکام کششی مناسب، استحکام در برابر پارگی، سفتی و مقاومت ایده‌آل از دیگر خواص این محصول صنعتی است.


شمس جاوید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
امتیاز مطلب: 100%

نظرات کاربران

ارسال دیدگاه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
قیمت بازار اشتراک قیمت کانال تلگرام تبلیغات
بسپار تجارت آسیا؛ تولید و صادرات کامپاندهای پلیمری قیمت بازار قیمت جهانی تلگرام واتس اپ تبلیغات
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟