ویرا صنعت تولید و ارايه کننده تجهیزات تولیدی صنعت پلاستیک

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

گرانول پلی کربنات: بررسی ویژگی ها و کاربردها
یکی از پلیمرهای با اهمیت در صنعت پلاستیک که می‌تواند جایگزین شیشه شود، گرانول پلی کربنات است. این پلیمر یک ترموپلاستیک شفاف است که همانند شیشه، توانایی انتقال نور را دارد. معمولا از گرانول پلی کربنات برای ساخت لوازم شفاف و  مقاوم در برابر ضربه استفاده می‌شود. کاربردهای پلی کربنات به واسطه ویژگی‌های مختلف آن، متنوع است. ما در ادامه این مقاله به شناخت بیشتر این پلیمر می‌پردازیم.

یکی از گرانول های با اهمیت در صنعت پلاستیک که می‌تواند جایگزین شیشه شود، گرانول پلی کربنات است. این پلیمر یک ترموپلاستیک شفاف است که همانند شیشه، توانایی انتقال نور را دارد. معمولا از گرانول پلی کربنات برای ساخت لوازم شفاف و  مقاوم در برابر ضربه استفاده می‌شود. کاربردهای پلی کربنات به واسطه ویژگی‌های مختلف آن، متنوع است. ما در ادامه این مقاله به شناخت بیشتر این پلیمر می‌پردازیم.

گرانول پلی کربنات چیست؟

گرانول پلی کربنات پلاستیک‌های شفافی هستند که مقاومت بالایی در برابر گرما دارند. یکی از کاربردهای عمده این پلیمر در ساختمان سازی است که می‌توان به راحتی آن را با دیگر مصالح ترکیب کرد. از مزایا پلی کربنات می‌توان به قابلیت عبور نور و ظاهر شیشه‌ای مانند، انعطاف پذیری و... اشاره کرد. گرانول پلی کربنات به وسیله حرارت به راحتی شکل می‌گیرد، بدون اینکه دچار ترک و شکستگی شود. شما می‌توانید بدون استفاده از حرارت، زاویه‌های کوچکی به این پلیمر بدهید. گرانول پلی کربنات در سایزهای مختلفی وارد بازار می‌شود و در برابر اشعه خورشید و ضربه از مقاومت بالایی برخوردار است. تمام ویژگی‌هایی که ذکر کردیم، باعث شده است که کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف پیدا کند.

ویژگی‌های پلی کربنات

همانطور که اشاره کردیم، پلی کربنات هم مانند دیگر پلیمر‌ها ویژگی‌هایی دارد که به واسطه آن، در صنایع مختلفی کاربرد دارد. ویژگی‌های پلی کربنات عبارتند از:

 • نقطه ذوب بالا
 • گرمانرم و انعطاف پذیر
 • قابلیت تزریق و بازیافت راحت
 • دارای ویژگی‌های جامد بلوری
 • شفافیت و عبور نور
 • نارسانا
 • استحکام کششی بالا

علاوه بر این، پلی کربنات مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلف دارد و در معرض نور، دچار آسیب نمی‌شود. بنابراین می‌توان آن را یک عایق حرارتی خوب بشمار آورد.

دلایل استفاده زیاد از گرانول پلی کربنات

در تولید گرانول پلی کربنات، می‌توان از افزودنی‌های مختلف برای بهبود کیفیت آن استفاده کرد و خصوصیات جدیدی مانند مقاومت در برابر اشعه فرابنفش ایجاد کرد. این خواص در کنار ویژگی‌های پلیمر پلی کربنات باعث شده است که صنایع مختلف برای محصولات شیشه‌ای خود این گرانول را جایگزین کنند.

پلی کربنات انواع مختلفی دارد که در ترکیب با فیبر شیشه‌ای، تقویت می‌یابد. خاصیت انعطاف پذیری این پلیمر باعث می‌شود که بتوان از آن برای قالب گیری تزریقی استفاده کرد و محصولات متنوعی تولید کرد. قیمت پایین این گرانول در کنار ویژگی‌های دیگر و تشابه زیاد آن به شیشه، کاربرد آن را در صنایع مختلف افزایش داده است. زیرا بافت شیشه‌ای می‌تواند جذابیت بیشتری را در محصولات مختلف ایجاد کند. خصوصیات این پلیمر، امکان استفاده از آن را در طیف وسیعی از محصولات می‌دهد، بنابراین از گرانول پلی کربنات در ساخت محصولات متنوعی استفاده می‌شود.

مزایای گرانول پلی کربنات

مزایای پلی کربنات در مقابل شیشه، باعث شده است که این پلیمر جایگزین خوبی برای آن در صنایع مختلف شود. از این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • وزن کم
 • عایق گرما و سرما
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 • مقاومت در برابر ضربه
 • شکل پذیری آسان
 • مقاومت حرارتی بالا
 • عدم اشتعال
 • هزینه پایین
 • عمر بالا

در کنار این مزایا، پلی کربنات معایبی هم دارد. از این معایب می‌توان به ایجاد خش در اثر برخورد شیء، کدر شدن و هزینه بالا اجرا آن اشاره کرد.

کاربردهای گرانول پلی کربنات

شکل پذیری آسان این پلیمر و در کنار قالب پذیری تزریقی آن، می‌تواند به تولید انواع مختلفی از محصولات در صنایع کمک کند. کاربرد گرانول پلی کربنات عبارتند از:

صنعت ساختمان سازی

ورق‌های پلی کربنات کاربرد گسترده ای در این صنعت دارند. معمولا در بیشتر پروژه‌ها به جای استفاده از شیشه از پلی کربنات استفاده می‌شود. این پلیمر بسیار ایمن‌تر از شیشه است و انعطاف پذیری آن باعث شده است که به راحتی در شرایط مختلف استفاده شود. معمولا از این پلیمر به عنوان نورگیر در سقف پاساژ، استادیوم، استخر، ایستگاه مترو و اتوبوس و... استفاده می‌شود.

کاربرد گرانول پلی کربنات در ساختمان سازی

صنعت خودروسازی

پلی کربنات به دلیل وزن پایینی که دارد، می‌تواند در قسمت‌های مختلف ماشین استفاده شود و باعث بهبود ایرودینامیک آن شود. مقاومت بالا این پلیمر امکان استفاده از آن به عنوان لنز چراغ جلو ماشین را می‌دهد. این پلیمر به دلیل شفافیت و مقاومت بالا در برابر ضربه، برای تولید قطعات تزئینی داخل خودرو و شیشه چراغ‌های ماشین هم کاربرد دارد.

صنعت پزشکی

پلی کربنات در صنعت پزشکی برای تولید فیلتر دیالیز، سرنگ، تجهیزات جراحی، فیلتر خون، محفظه خون و... کاربرد دارد. پلی کربنات با ویژگی‌هایی چون شفافیت، مقاومت گرمایی بالا و به طور کلی استحکام بالا به راحتی دچار پارگی و شکستگی نمی‌شود و می‌توان آن را به وسیله اتیلن اکسید استریلیزه کرد.

صنعت کشاورزی

پلی کربنات به دلیل خاصیت عایق بودن، می‌تواند برای پوشش گلخانه استفاده شود و از هدر رفتن انرژی درون فضای گلخانه در فصول مختلف سال، جلوگیری کند. این پلیمر مقاومت بالایی در برابر عوامل خارجی دارد، بنابراین گزینه مناسبی برای محافظت از گیاهان گلخانه است.

علاوه بر این صنایع، گرانول پلی کربنات در ساخت لنز پلاستیک عینک، دیسک دیجیتال، رایانه، شیشه ضد گلوله، صنایع نظامی و... هم کاربرد دارد.

استفاده از پلی کربنات به جای شیشه

وجود ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا و دوام گرانول پلی کربنات در برابر ضربه، باعث شده است که در صنایع مختلف از این پلیمر به جای شیشه استفاده شود. شیشه در اثر ضربه به راحتی شکسته می‌شود و تیکه‌های شکسته آن می‌تواند خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد. شیشه‌ها معمولا مقاومت بالایی در برابر گرما ندارند و به راحتی آن را جذب کرده دچار آسیب می‌شوند. اما پلی کربنات مقاومت بالایی در برابر گرما دارد و می‌تواند تا 270 درجه سانتی گراد دما را تحمل کند. استفاده از گرانول پلی کربنات باعث صرفه جویی در انرژی و هزینه‌ها می‌شود. زیرا عایق خوبی در شرایط سرما و گرما است و به دلیل عمر بالا، لازم نیست که در بازه کوتاه مدت هزینه زیادی برای تعویض آن انجام دهید. از پلی کربنات می‌توان به عنوان جایگزین شیشه گلخانه در صنعت کشاورزی، در حمل و نقل برای ایستگاه مترو و اتوبوس، در بخش‌های دیگر مثل مدارس، بیمارستان و... هم استفاده کرد.

دوام گرانول پلی کربنات

زمانی که از پلی کربنات به جای شیشه استفاده شود، تا حد زیادی از هزینه زیاد جلوگیری می‌شود. زیرا پلی کربنات دوام بالایی دارد و مانند شیشه به راحتی شکسته نمی‌شود. زمانی که در تولید گرانول از افزودنی‌ها برای بهبود آن استفاده شود، دوام آن بیشتر هم خواهد بود. به طور مثال در صنعت کشاورزی، می‌توان برای پوشش سقف گلخانه از پلی کربنات استفاده کرد. زمانی که این پلیمر افزودنی ضد UV هم داشته باشد، تا مدت زمان زیادی عمر می‌کند و نقش مهمی در حفاظت از گیاهان دارد. شیشه در برابر عوامل خارجی چون تگرگ، اشیاء تیز، سنگ و... مقاومت زیادی ندارد و به راحتی دچار ترک و شکستگی می‌شود. اما پلی کربنات در برابر خرد شدن مقاوم است. ویژگی‌های مقاومتی گرانول پلی کربنات باعث شده است که این پلیمر دوام بالایی داشته باشد و معمولا تا 10 سال قابل استفاده است.

خرید گرانول پلی کربنات

برای خرید گرانول پلی کربنات باید به کیفیت محصولات تولید کننده و روش تولید توجه کنید. پلی کربنات یکی از پلیمرهای پرمصرف است که توسط شرکت‌های زیادی تولید می‌شود. معمولا گرانول پلیمرهای مختلف از مواد اولیه تازه یا بازیافتی تولید می‌شوند که کیفیت‌های متفاوتی دارند. شما باید برای خرید گرانول پلی کربنات کاربرد مورد نیاز را شناسایی کنید. سپس با در نظر گرفتن ویژگی‌های محصول خود، یکی از نمونه‌های آن را انتخاب کنید. گرانول پلی کربنات که با مواد اولیه نو و تازه تهیه می‌شوند، از کیفیت بالایی برخوردار هستند و با توجه به افزودنی‌هایی که به آن اضافه می‌شود، کاربرد متفاوتی دارند. نمونه بازیافتی این گرانول هم با کیفیت پایین‌تر کاربردهای بخصوص خود را دارد. بهتر است برای خرید گرانول پلی کربنات از مشاوران فروش شرکت‌های مختلف کمک بگیرید تا گرانول مورد نیازتان را انتخاب کنید.

قیمت گرانول پلی کربنات

همانطور که اشاره کردیم، گرانول پلی کربنات از مواد اولیه مختلفی تولید می‌شود که با توجه به آن، کیفیتی متفاوتی دارد. معمولا هرچه کیفیت مواد اولیه بیشتر باشد، گرانول کیفیت بالاتری دارد و قیمت آن بیشتر است. البته روش تولید هم، یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت گرانول پلی کربنات است. یکی از موارد دیگر که می‌تواند بر روی قیمت این پلیمر تاثیر بگذارد، افزودنی موجود در گرانول است. افزودنی‌ها، باعث بهبود کیفیت گرانول می‌شوند. هرچه مقدار افزودنی و خصوصیات گرانول پلی کربنات بیشتر باشد، قیمت آن بیشتر می‌شود. البته بهتر است با در نظر کیفیت گرانول، با شرکت‌های مختلف مذاکره کنید و بعد از بررسی خدمات آن‌ها، تولید کننده بهتر را شناسایی کنید.

جمع بندی

گرانول پلی کربنات یکی از گرانول‌های مقاوم در برابر عوامل خارجی است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای شیشه باشد. ویژگی‌های متنوع این پلیمر باعث شده است که صنایع مختلف ساختمانی، کشاورزی، پزشکی، خودروسازی و... برای تهیه محصولات خود از این گرانول پلیمری استفاده کنند. از ویژگی‌های بارز گرانول پلی کربنات می‌توان به عایق بودن، انعطاف پذیری، مقاومت زیاد، استحکام کششی بالا و... اشاره کرد. بهتر است برای خرید گرانول پلی کربنات شرایط شرکت‌های مختلف را بسنجید و در نهایت تولید کننده معتبر را انتخاب کنید.

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
خرید از بورس کالا
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟