شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳
پلی کربنات چیست؟ خواص و معایب آن کدام است؟

wikiplast.ir

پلی کربنات چیست؟ خواص و معایب آن کدام است؟

پلی کربنات(به انگلیسی: Polycarbonate) از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک است؛ و به گستردگی در زمینه های قالب سازی و تغییرات حرارتی کاربرد دارد. این نوع پلاستیک‌ها به گستردگی در صنایع شیمیایی نوین کاربرد دارند.

پلی کربنات سخت‌ترین ماده شفافی است که به عنوان گزینه‌ای مناسب بجای شیشه در بخش‌های مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رزین پلی کربنات در سال ۱۹۵۳ میلادی توسط دکتر دانیال فاکس در کمپانی جنرال الکتریک پلاستیک ساخته و در سال ۱۹۵۸ به طور انبوه برای اولین بار به بازار عرضه گردید.

انواع ورق‌های ساخته شده نیز در سال ۱۹۶۸ تولید و روانه بازار شد. تنوع ساختاری ورق‌های پلی کربنات امکان استفاده از آن را بر روی هر نوع سازه و در جوار هر نوع مصالح ساختمانی به راحتی فراهم نموده است و کاربردهای وسیعی را ایجاد می‌کند.

تنوع رنگ این ورق، قابلیت سایه پذیری و عبور نور آن را به میزان ۳۵ تا ۸۲ درصد امکان‌پذیر می‌نماید که از نظر طراحی و هماهنگی با رنگ سایر مصالح از گستردگی خاص برخوردار است

ورق پلی کربنات مسطح، ظاهر مشابه شیشه به ابعاد ۰۵/۳*۰۵/۲ متر تولید می‌گردد. این ورق دارای یک لایه ضد uvبرای محافظت در برابر نورآفتاب می‌باشد. می‌توان ورق با دوطرف ضد uv نیز سفارش داد، این ورق در ضخامت‌های ۱۰٬۱۲٬۲٬۳٬۴٬۶٬۸ میلی‌متر تولید می‌شود وعلاوه بر بیرنگ (رنگ شیشه‌ای) دارای تمام رنگ‌های اصلی (برنز، آبی، شیری، زرد، قرمز، سبز) می‌باشد. این ورق فقط از دوقسمت طول و عرض قابلیت خم شدن دارد، ومزیت آن سبک بودن آن است. کاربرد این ورق در انواع پوشش سقف‌ها، پارکینگ‌ها، سقف کاذب و دیواره‌های سوله و… می‌باشد.

عوامل جوی مانند طوفان و تگرگ و حوادث طبیعی مانند زلزله از مهم‌ترین عوامل در تعیین و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب می‌باشد که با توجه به شفافیت و ضربه پذیری و مقاوم بودن ورق پلی کربنات، استفاده از این ورق در لیست مصالح ساختمانی بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

سبک بودن وزن ورق پلی کربنات علاوه بر عدم تحمیل وزن اضافه به سازه موجود که خود عامل بسیار مهم در مورد مقاومت در برابر زلزله نیز می‌باشد، در حمل و نقل آن نیز نقش به سزایی دارد چه امکان انتقال آن در تعداد بسیار با وزن بسیار کم از هزینه متعلقه و تردد مربوط به آن می‌کاهد.

با توجه به مسئله عدم تبادل حرارتی، کاهش هزینه انرژی در فصول مختلف چشمگیر است که این خود در مناطق سردسیر و گرمسیر و یا حتی معتدل با توجه به اهمیت بهینه‌سازی میزان مصرف سوخت و انرژی الکتریکی از مهمتریت خصوصییات این ورق می‌باشد. سر و صدا و مزاحمت حاصل از آن همیشه از عوامل مهم در تأمین فضاهای امن از نظر مزاحمت صوتی بوده است.

ورق پلی کربنات با ضخامت‌ها و لایه‌های مختلف عامل مؤثر در تأمین اینگونه فضاها می‌باشد. اشعه ماوراء بنفش به عنوان اشعه سرطان زا مؤثر بر سلامتی موجودات زنده و به عنوان از بین برنده رنگ اجسام شناخته می‌شود در پناه ورق‌های پلی کربنات به علت دارا بودن لایه ضد عبور این اشعه، فضایی سالم و قابل اطمینان ایجاد می‌گردد.

مشکل تمیز نگاه داشتن نماها و یا سقف‌های شفاف ساختمان‌ها همیشه وجود داشته که در مورد ورق‌های پلی کربنات با توجه به خصوصیت آنتی استاتیک بودن لایه خارجی آن، گرد و غبار و دوده معلق در هوا جذب سطح ورق نشده و با اولین شستشوی ساده و یا باران به راحتی پاکیزه می‌گردد. ضربه پذیری و نشکن بودن ورق پلی کربنات موجب فراهم کردن فضایی عاری از خطر در برابر سقوط اجسام می‌گردد.

صرفه اقتصادی پلی کربنات
از جمله مزیتهای پوشش پلی کربنات به جای شیشه هزینه کمتر ونیز وزن سبک‌تر آن می‌باشد. همچنین مقاومت بالای آن نسبت به پلاستیک باعث تقاضای روزافزون آن به عنوان پوشش در صنعت گلخانه گردیده است.

پوشش پلی کربنات اغلب جهت پوشش قسمت‌های جلو، عقب و نیم دایره‌های مربوطه و یا کناره‌ها و سقف گلخانه درصورت تقاضای مشتری درنظرگرفته می‌شود. ورقهای پلی کربنات جایگزین مناسبی برای شیشه بوده و باعث صرفه جویی در انرژی می‌شوند.

بطوریکه در تابستان از ورود گرما به داخل جلوگیری کرده و در زمستان مانع خروج و هدر رفتن گرمای داخل می‌شوند.

معایب
ورق پلی کربنات نیز مانند هر ساخته دست بشر دارای معایبی می‌باشد. علیرغم تمامی محاسن ذکر شده از ورقهای پلی کربنات، یکی از بارزترین معایب آن را می‌توان به گرمایش بیش از حد فضای زیرین این ورقها خصوصاً در ماه‌های گرم سال اشاره کرد. در هنگام آتش‌سوزی اگرچه شعله‌ور نمی‌شود ولی دودزا می‌باشد.

در کنار شفافیت مشابه شیشه، از مسئله خش پذیری سطح ورق نیز نمی‌توان دوری کرد که خود باعث کدر شدن سطح ورق و خدشه دار شدن دید می‌گردد. با خصوصیات بسیاری که در این محصول وجود دارد، بهای گران آن اجتناب ناپذیر است، چون بهای ماده اولیه و بخصوص پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش خود از ارقام قابل توجه در این امر می‌باشد.

مشخصات فنی و فیزیکی

ابعاد ورقهای ساده

ضخامت ۲ تا ۱۲ میلی‌متر
حداکثر عرض ۲۰۵۰ میلی‌متر
طول بنا به درخواست مشتری
سایز استاندارد: ۳۰۵۰ * ۲۰۵۰ میلی‌متر
ورقهای چندجداره

ضخامت ۴–۶ میلی‌متر دوجداره
ضخامت ۸–۱۰ میلی‌متر دو جداره
ضخامت ۱۶ میلی‌متر سه جداره
حداکثر عرض ۲۱۰۰ میلی‌متر
طول بنا به درخواست مشتری
ویژگی صفحات پلی کربنات

خواص شیمیایی
ورقهای پلی کربنات در درجه حرارت اتاق، ودر مقابل اسیدهای الی و معدنی، روغنها و محلول نمکهای خنثی، هیدروکربنهای آلیفاتیک و الکلها مقاوم می‌باشند. مقاومت شیمیایی این ورقها در مقابل بسیاری از مواد پاک کننده درزگیرها و چسب‌های موجود در بازار با توجه به نتایج آزمایشهای متعدد محرز گردیده است.

مقاومت در برابر ضربه و خراش
مقاومت ضربه‌ای ورقهای پلی کربنات ۲۵۰ برابر شیشه هم ضخامت با آن می‌باشد. انواع ورقهای پلی کربنات در برابر خش و خراش در شرایط بسیار سخت آزمون، مقاومتی نزدیک به شیشه از خود نشان می‌دهد.

مقاومت در برابر کشش و خمش (انعطاف‌پذیری)
مقاومت کششی ورقهای پلی کربنات بیش از ۷۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع (N/mm²) در حد تسلیم فیزیکی این ورقها می‌باشد، مقاومت خمشی این ورقها در حدود ۲۵۰۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع (N/mm²) می‌باشد که از مقاومت مطلوبی به شمار می‌روند.

عایق حرارتی و صرفه جویی در مصرف انرژی
ورقهای پلی کربنات نور خورشید را جذب و در نتیجه هزینه تهویه مطبوع را در فصل گرما کاهش می دهنداین ویژگی در زمستان نیز باعث صرفه جویی در مصرف سوخت شده و به دلیل خاصیت عایقی بهتر نسبت به شیشه، سالیانه می‌توان به میزان ۳۰ لیتر سوخت مایع به ازاءهر متر مربع صرفه جویی نمود.

خود خاموشی و اشتعال ناپذیری
ورقهای پلی کربنات آتش نمی‌گیرد، شعله‌ور نمی‌شود و در دمای بالای حریق به آرامی ذوب می‌شود و مانع گسترش آتش شده و به صورت خود به خودی خاموش می‌شود.

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش UV و سایر شرایط جوی
این محصول به دلیل دارا بودن پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش UV در مقابل این اشعه از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و رنگ آن در اثر تابش اشعه خورشید تغییر نمی‌کند و ویژگی شفافیت خود را در مدت زمان طولانی حفظ می‌کند.

موارد مصرف
در صنایع اتومبیل جهت تزئینات داخلی خودرو، ساخت داشبورد و متعلقات آن، ساخت سپر و پانلهای داخلی و شیشه‌های چراغ اتومبیلهای مدرن،در صنعت تولید هولوگرام در مرحله ی ریکمباین در ساخت مستر شیم نیکلی،در صنایع بهداشتی و پزشکی جهت ساخت بطری‌های شفاف برای بسته بندی مواد غذایی و داروئی، ساخت انواع عینکهای طبی و صنعتی و همچنین تهیه لنزهای چشمی در رنگهای مختلف، لوازم دیالیز، آندوسکوپی و انتقال خون و ساخت آمپول بدون سوزن، در صنایع برق و کامپیوتر جهت ساخت کانکتورهای الکتریکی، لوازم الکتروتکنیک، ساخت دیسکهای فشرده (CD)، DVDها، تزئینات و پوشش کامپیوترها، و در صنایع ایمنی جهت ساخت کلاه ایمنی، عینک‌های ایمنی، ماسکهای گاز و پوشش‌های محافظ و همچنین در صنایع نظامی جهت ساخت شیشه‌های مقاوم جلوی هواپیماهای شکاری و ساخت شیشه‌های ضدگلوله کاربرد دارد.

روش تولید پلی کربنات
بخشهای مختلف واحد تولید پلی کربنات

سنتز پلی کربنات
شستشوی محلول پلی کربنات
بازیافت حلال
تبخیر و گرانول سازی
تصفیه اولیه گازهای خروجی
ایستگاه دمنده‌ها و مخازن میانی محصول پلی کربنات
بسته بندی و انبار محصول پلی کربنات
قسمت آلیاژسازی پلی کربنات و بسته بندی و انبار محصول آلیاژ شده
موارد کاربرد
ساختمان سازی
صنعت حمل و نقل
کاربردهای شیشه
عملکرد شیشه ایمنی
پنجره سقفی، پارتیشن بندی، گنبدهای تزیینی، اتاقک سازی
استادیوم‌های فضای باز یا بسته
پوشش استخر
پوشش گلخانه
پوشش سقف پاساژ و بازارچه
پوشش نورگیرهای انبارها
پوشش نورگیرهای سالنهای اجتماعات

نحوه عملکرد این ورقها به گونه‌ای است که در تابستان خصوصاً در مرداد ماه که خورشید بصورت کاملاً عمود می‌تابد، این ورقها با بازگرداندن مقدار قابل توجهی از نور خورشید از گرمایش بیش از حد محیط زیرین جلوگیری می‌کند و در سایر فصول نسبت به تغییر زاویه تابش خورشید، میزان گذر نور و گرما نیز تغییر می‌کند، به طوری که در فصل زمستان که خورشید کاملاً مایل می‌تابد، بیشترین گذر نور از سطح فوقانی به فضای داخل را ممکن می‌سازد.

منبع: پلی اتیلن نوین

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
امتیاز مطلب: 91%

نظرات کاربران

ارسال دیدگاه
حجت اله ایزدی دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
سلام بنده ازاین نوع 4میل برای پوشش سقف پارکینگ داخل حیاط نصب کردم متاسفانه پوسیده شده وحالت شکنندگی نیز پیداکرده وباکوچکترین ضربه توپ ویاپریدن گربه از روی دیوارشکیته وبایدتعویض بشه به فروشنده هم مراجعه نمودم که گفته بود ده سال گارانتی داره ولی در طی شش سال متاسفانه ازبین رفته و مسولییشونیز قبول نمیکنه حالا مجددا می‌خوام سقف پوشش را عوض کنم و به وتعهدفروشنده مبنی برگارانای آیا میشه امیدواربودیا با ورق فلزی جایگزین کنم ارسال پاسخ
فروشگاه تاش شاپ یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
بسار بررسی مفیدی بود ارسال پاسخ
رضا سه شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱
سلام،آیاتینرروپلی کربنات،اثرمیزاره،یا فقط دوجنسه های نامرغوب پلی کربنات اثرمیزاره؟ ارسال پاسخ
شهریاری شنبه ۱۰ دى ۱۴۰۱
عالی بود ممنون ارسال پاسخ
ایمان آموزگار سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱
ممنون از توضیحات و راهنمایی شما خیلی مفید بود
ارسال پاسخ
کامران رضائی سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱
چند درصد آلودگی صوتی را کاهش می‌دهد؟ ارسال پاسخ
kimiaborzoui سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱
سلام ی سوال داشتم این ورق ها از اشعه مادون قرمز محافظت میکنند؟ ارسال پاسخ
مهدی جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱
آیا این ورق ها جلوی سیگنال ماهواره رو میگیره ارسال پاسخ
امیر کبیری زینل خواه دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
با سلام،، بنده بدنبال اطلاعات راجب به ورقهای پلاستیک که در مقابل ضربه و آب و....... مقاوم باشد و از محکمی برخوردار باشد بودم که خوشبختانه متوجه شدم که این خواسته بنده در بازار موجود هست و از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم ارسال پاسخ
محمد مهدی سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰
نقطه ضعفشون چیه و با چه نقطه ضعفی سریع خراب میشه؟ ارسال پاسخ
مجید چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰
حلال های پایه نفتی و اشعه uv
حسین چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
سید مهدی حسینی یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
سلام بهترین چسب برای آب بندی درز ایجاد شده در یک محفظه پلی کربناتی چیست؟ ارسال پاسخ
مجید چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰
سیلیکون پایه الکلی
پرویز یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰
سلام تیغهای که برای کرکره برقی ساخته میو ضدخش هست ضد حریق ونشکن میباشد جوب بدین ممنون میشم ارسال پاسخ
مهدی شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۰
باسلام آیا میشه روی ورق پلی کربنات را رنگ کنیم
که نور کمتری وارد بشه ارسال پاسخ
مجید چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰
رنگ پذیر هستن، فقط باید دقت بشه حلال داخل رنگ اثر مخربی روی سطح نداشته باشه
مهدی یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
با سلام چطور میتونم کاری کنم که گرمای کمتری
وارد اتاق شود آیا میشه روی ورق پلی کربنات را رنگ کرد تا نور کمتری وارد بشه ارسال پاسخ
زینب دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
یسوال دارم این قاب گوشی جوهر ماژیک بهش برخورد کرده چطور میشه تمیز کرد؟؟؟ ارسال پاسخ
مجید چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰
نمونه های ژله ای ، هیچ طور :> جوهر داخلش نفوذ میکنه
مهدی دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹
اگر برای پوشش سقف حیاط بعنوان پارکینگ ، از نوع شفاف ان استفاده شود ایا اشعه خورشید به ماشین اسیب می زند ارسال پاسخ
مهرداد ذاکری یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹
بسیار جامع و مفید بود ارسال پاسخ
حسن شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹
عالی بود ارسال پاسخ
پيراوليا سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
مطالب بسيار خوبي ارائه شد فقط درمورد نحوه نصب واتصالات ورقها توضيحي داده نشده كه براي تكميل موضوع ضروري بنظر ميرسد ممنونم ارسال پاسخ
شریفه هوشمند یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹
سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم ما برای سقف بالکن میخوایم استفاده کنیم آیا پلی اتیلن گرمای آفتاب رو مثل شیشه منعکس میکنه ؟ چون شبشه خیلی گرم وطاقت فرسا میشه لطفا راهنمایی بفرمایید ارسال پاسخ
علی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹
سلام . فکرکنم منظورتون این باشه که مثل شیشه نور رو عبور بده. اگر منظورتون این هست گزینه مناسب به جای شیشه استفاده از ورق بلی کربنات با لایه آنتی UV میباشد و بلی اتیلن گزینه خوبی نیست.
لیلا جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
سلام .وقت به خیر .برای سایه بان یک حیاط کوچک در استانی مثل خوزستان چقدر ماندگاری داره که هم تحمل گرمای 50درجه رو داشته باشه وهم بادها وطوفانهای موسمی . ارسال پاسخ
مهدی آقاپور شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹
ممنون از اطلاعات مفید شما ارسال پاسخ
جلال پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
لطفا قیمت را هم بنویسید ارسال پاسخ
مصطفی پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹
ممنون ازمطالبتون ارسال پاسخ
محمد شنبه ۷ دى ۱۳۹۸
درود
برای شکل دهی پلی کربنات برای تولید قطعات شفاف که دارای تحدب هست از چه روشی میتوان استفاده کرد.روش وکیوم فرمینگ باعث ایجاد حباب در ورق شده و فاقد کیفیت لازم هست. ارسال پاسخ
لشگري سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹
من هم اين مشكل رو دارم ولي نمونه خارجي بدون حباب است وبصورت واكيوم فرمينگ توليد شده
فاطمه موسوی نیا یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸
سلام توضیحات عالی بود فقط ازلحاظ قیمت چطور با خبر بشیم ارسال پاسخ
حسن میر کرمانی شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸
سلام وقت بخیرمطالب خیلی عالی بود . من یک سوال داشتم. من یک ورق پلی کربنات بی رنگ دارم میخوام برای سقف لانه پرنده ها داخل حیاط استفاده کنم و میخواهم داخل لانه دیده نشود . چه پیشنهادی داریدآیا اصلا پلی کربنات گزینه خوبی است . متشکرم ارسال پاسخ
رسول کلانتری یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
خیر به دلیل اینکه ورقهای هالو پلی کربنات ایجاد دما و رطوبت می‌کند
نسرین علیخانی یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸
سلام مطالب خوب بود
می خوام گلخونه درست کنم واسه بنفشه هام
فقط واسه گرمای داخل گلخونه نمی دونم از چه نوع وسیله گرمایشی استفاده کنم ارسال پاسخ
عادل شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸
سلام. چراغهای پنل سقفی توکار ۷وات که توو سقف کناف کار میکنن رو میشه توو ورق پلی کربنات کار کرد؟ حرارتش باعث ذوب شدن ورق نمیشه؟ ارسال پاسخ
رسول کلانتری یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
خیر مقاومت حرارتی 160 درجه را دارد
حمید محمدی پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸
مطالب مطرح شده در مقاله مختصر و مفید بود ارسال پاسخ
مجتبی اعلامی شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸
سلام خیلی خوبه ولی بازم هزینه ان بالاست ارسال پاسخ
زهراعطایی یکشنبه ۹ تير ۱۳۹۸
باسلام مطالب بسیار مفید بود واطلاعات خوبی در مورد پلی کربنات دریافت کردم .ممنون ومتشکر از مطالب عالی ارسال پاسخ
غلامعلی اوحدی جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹
با سلام و عرض ادب مطالب بسیار آموزنده و خوب بود سپاس از شما و مدیران با لیاقت
سارا دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
عالی بود توضیحاتتون ارسال پاسخ
مهری ویسی m.m.veisi1332 سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
بسیار مفید در سطح درک هرکس با هر معلومات و تحصیلات است موفق باشید. ارسال پاسخ
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
قیمت بازار اشتراک قیمت کانال تلگرام تبلیغات
بسپار تجارت آسیا؛ تولید و صادرات کامپاندهای پلیمری قیمت بازار قیمت جهانی تلگرام واتس اپ تبلیغات
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟