ویرا صنعت تولید و ارايه کننده تجهیزات تولیدی صنعت پلاستیک

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

تحلیل بازار
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۹:۵۲ 0 735

گزارش بازار محصولات پتروشیمی؛ هفته چهارم اردیبهشت 1401

گردوخاک خریداران در هفته رکوردشکنی معاملات

گردوخاک خریداران در هفته رکوردشکنی معاملات
در آخرین هفته اردیبهشت که دلار آزاد رو به کاهش و آخرین مهلت خرید سهمیه برای کالاهای با خرید از بهین یاب یک‌ماهه بود، عرضه ها 10 هزار و معاملات نزدیک 13 هزار تن افزایش داشت و خریداران به رقابت بیشتری پرداختند. این گزارش به بررسی بازار در هفته پایانی اردیبهشت می پردازد.

به گزارش ویکی پلاست، در این هفته رکورد بیشترین عرضه و معاملات 1401 ثبت شد. آنچه در مورد معاملات این هفته باید بدانیم:
- عرضه ها 10 هزار و 284 تن و معاملات 12 هزار و 884 تن بیشتر از هفته قبل شد.
- جمع معاملات این هفته 90 هزار و 377 تن بود.
- معاملاتِ این هفته، 16.6 درصد بیشتر از هفته‌ی سوم اردیبهشت ماه بود.
- 92.1 درصدِ عرضه ها، معامله شد.
- رکورد بیشترین عرضه‌ و معاملات در سال 1401، این هفته، ثبت شد.
- رقابت معاملات کالاهای پلیمری نیز در گروه پ پ، پی وی سی و پلی اتیلن ها بیشتر از هفته گذشته بود.
- سنگین بادی با 2,520 بیشترین افزایش و سنگین فیلم با 3,396 تن، بیشترین کاهش معاملات هفته را داشتند.


دلار کاهشی است
آخرین قیمت دلار آزاد در پایان هفته سوم اردیبهشت، 30,800 تومان بود. به دنبال اخباری مبنی بر خروج مذاکرات برجام از بن بست، نرخ دلار این هفته نزولی شد. دلار آزاد از 22 اردیبهشت به بالای مرز 30 هزار تومان رفت و تا روز گذشته (چهارشنبه 28 اردیبهشت) در این کانال پیشنهاد می شد، اما آخرین قیمت دلار یعنی 30 هزار تومان این احتمال را تقویت می کند که در صورت ازسرگیری مذاکرات و بازگشت طرفین به وین، دلار کانال 30 هزار تومان را از دست خواهد داد.


قیمت های پایه، کاهشی اعلام شد

روز یکشنبه 25 اردیبهشت، هفتمین قیمت های پایه محصولات پتروشیمی، کاهشی اعلام شد. دلار نیمایی 43 تومان کاهش داشت اما اهرم جدی برای کاهش، قیمت های جهانی بود. به جز پت های بطری، قیمت همه کالاهای پتروشیمی نزولی بود و PVC ها با 6.4 درصد، در صدر جدول کاهشی های این هفته قرار گرفتند. البته نکته عجیب تعیین قیمت های پایه در گروه PVC، قیمت S65 بود. در حالی که همه کالاهای گروه PVC بین 2,400 تا 2,500 تومان (5.8 تا 6.4 درصد) کاهش داشتند، کالای S65 فقط 1.7 درصد، یعنی 631 تومان افت قیمت پیدا کرد. بر اساس سابقه قیمت گذاری، عموما قیمت پایه کالاهای یک گروه، در یک رنج نزدیک به هم کاهش یا افزایش می یابد و با توجه به اهمیت کالای S65، قیمت پایه این محصول، تنها 631 تومان کاهش داشت!  دلار نیمایی که قیمت های پایه 25 اردیبهشت با آن محاسبه شد 24,920 تومان بود.

نیما به کدام سو می رود؟
بعد از کاهش 43 تومانی نیما در قیمت های پایه 25 اردیبهشت، میانگین روزانه و به دنبال آن میانگین هفتگی، افزایشی شدند. نیما تا امروز (پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401) 43 تومان نسبت به یکشنبه افزایش داشته، اما آنچه تداوم افزایش میانگین هفتگی را با تردید مواجه می کند، میانگین روزانه است. آخرین قیمت میانگین هفتگی، 24,963 تومان است و قیمت میانگین روزانه که در کانال 24,700 تومان است، این سیگنال را مخابره می کند که نیما در قیمت های پایه هفته اول خرداد، به احتمال زیاد، کاهشی خواهد بود.

نفت روی مرز 110 دلار
برنت معاملات هفته قبل را با 111 دلار به پایان برده بود و هفته جدید را هم با عقب نشینی به 109 دلار آغاز کرد اما در روز سه شنبه، برنت تا 115 دلار پیش روی کرد. صعود برنت دیری نپایید و باز هم به 110 دلار بازگشت. قیمت نفت در یک ماه گذشته، حداکثر 115 (قیمت سه شنبه این هفته) و حداقل 100 دلار بوده و عدم دستیابی برنت به قیمت های بالاتر حکایت از آن دارد که احتمالا محدوده فعلی، یعنی 110 دلار، محدوده ثبات نسبی قیمت نفت باشد. نفتا باز هم کانال 900 دلار را از دست داد. نفتا که معاملات این هفته را با 923 دلار آغاز کرده بود تا چهارشنبه، 42 دلار کاهش داشت و به 890 دلار عقب نشینی کرد.

قیمت ها در بازار افزایشی است
نوسان قیمت دلار در هفته گذشته در قیمت های این هفته خودنمایی کرد و از ابتدای هفته، جو بازار افزایشی بود. سنگین اکستروژن EX3 با 2,300 تومان در صدر جدول مقایسه با آخرین قیمت های هفته قبل قرار دارد. پت ها نیز با 1,600 تومان رتبه دوم بیشترین افزایش را به خود اختصاص دادند. سنگین فیلم F7000 مهر با 1,200، پ پ نساجی Z30s مارون با 800، پی وی سی S65 با 600، ABS ها با 500، سنگین بادی با 300 و سبک فیلم 020 و سبک خطی 209 امیر هر دو با 100 تومان، رتبه های بعدی بیشترین افزایش قیمت های بازار این هفته بودند. در مقابل، پلی استایرن مقاوم و معمولی نیز با 500 تومان و پ پ های شیمیایی و سنگین تزریقی با 200 تومان، کاهشی های این هفته بودند.

حاشیه های هفته
نزدیک بود بانک ها و بورس تعطیل شوند. آلودگی هوا در شهر تهران باعث شد تا ادارات و مدارس و دانشگاه ها در روز سه شنبه، تعطیل اعلام شوند. تعطیلی در روز چهارشنبه صرفا برای مدارس تعیین شد. دوشنبه شب بعد از اعلام تعطیلی ادارات، این احتمال قوت گرفت که ممکن است بانک ها و بورس، تعطیل شوند که به سرعت اعلام شد این دو نهاد مهم اقتصادی فعال خواهند بود و معاملات محصولات، در زمان خود انجام شد.

هواشناسی بازار در هفته اول خرداد
بازار در حالی به استقبال هفته اول خرداد می رود که نیما کاهشی است و قیمت های جهانی هم بر اساس اولین شواهد، کاهشی هستند. از همین رو احتمال می رود قیمت های پایه نیز با کاهش مواجه شوند. همان طور که بالاتر گفته شد در صورت تقویت اخبار مربوط به ازسرگیری مذاکرات وین، ممکن است دلار در هفته آتی، کانال 30 هزار تومان را از دست بدهد و این دو عامل می تواند بر حجم معاملات محصولات پلیمری موثر باشد.

مقایسه عرضه، تقاضا و معاملات کالاهای پلیمری

مقایسه هفتگی عرضه، تقاضا و معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا از ابتدای سال تا هفته چهارم اردیبهشت 1401

مقایسه معاملات کالاهای هفته سوم و چهارم اردیبهشت
میزان معاملات هفته جاری: 76,029 تن

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
خرید از بورس کالا
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟