یکتا رنگدانه تبریز تولیدکننده مستربچ سفید و کامپاند سفید

سپند پلیمر پیشرو؛ تولیدکننده انواع گرانول پی وی سی PVC

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

پیشخوان خبر
شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ ۰۸:۳۰ 0

شاخص بازدهی هفتگی دلار به منفی ۷/ ۰ درصد رسید

هفته سرد بازار ارز

هفته سرد بازار ارز
قیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران در هفته‌ای که گذشت حدود ۷/ ۰ درصد کاهش یافت. از نیمه دوم تیر ماه قیمت اسکناس آمریکایی در معاملات غیررسمی بازار تهران در محدوده قیمتی ۳۱ هزار و ۴۰۰ تا ۳۲ هزار تومان به نوسان پرداخته است.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، در همین راستا با شروع دومین ماه تابستان نیز ارز مذکور تغییر چشمگیری در روند قیمت خود نداد و با عقبگرد از سطح قیمتی ۳۲ هزار و ۸۰ تومانی روز یکم مرداد به رقم ۳۱ هزار و ۸۵۰ تومان در روز‌های پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته رسید. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران آرامش نسبی معاملات غیررسمی ناشی از افزایش حجم معاملات توافقی خریدوفروش ارز است.

این افراد بر این باورند که نهاد بازار‌ساز با تصویب قانون خریدوفروش ارز با نرخ توافقی در بنگاه‌های ارزی رسمی در تلاش است تا با کاهش حجم معاملات غیر‌رسمی از تب‌وتاب این بازار بکاهد و از نوسانات چشمگیر نرخ ارز جلوگیری کند. سکه طلا طرح جدید نیز در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته شاهد افت قیمت بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز پنج‌شنبه با حدود ۴۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه ۵ مرداد به رقم ۱۴ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان رسید.

سیاست کساد‌کننده بازار‌های غیر‌رسمی
در هفته‌ای که گذشت قیمت ارز در معاملات آزاد بازار تهران کاهشی بود. پس از نوسان 2 هفته‌ای قیمت دلار آزاد در محدوده قیمتی 31 هزار و 400 تا 32 هزار تومان از روز 15 تیر ماه، با شروع دومین ماه تابستان نیز قیمت اسکناس آمریکایی از کریدور مذکور خارج نشده و در سطوح قیمتی نیمه دوم کانال 31 هزار تومانی به نوسان پرداخت. هر واحد اسکناس دلار آزاد در معاملات روز‌های ابتدایی هفته در سطوح قیمتی پایه کانال 32 هزار تومانی فعالیت خود را آغاز کرد.

با فرا رسیدن روز‌های میانی هفته قیمت این ارز به سطوح قیمتی نیمه دوم کانال 31 هزار تومانی و رقم 31 هزار و 850 تومان رسید. در روز چهارشنبه هفته گذشته بازار ارز شاهد تلاش‌هایی از اسکناس آمریکایی جهت خروج از کانال 31 هزار تومانی بود که با نزدیک شدن به معاملات پایانی روز پنج‌شنبه این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند و در نهایت قیمت هر واحد از اسکناس مذکور با حدود 100 تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به سطح قیمتی 31 هزار و 850 تومان رسید. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز کاهش تب‌وتاب معاملات غیررسمی در نتیجه سیاست ارزی جدید بانک مرکزی صورت گرفته است.

از ابتدای تیر ماه و طبق قانون جدید بانک مرکزی کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز هستند با مراجعه به بنگاه‌های ارزی رسمی اقدام به خریدوفروش قانونی ارز با نرخ توافقی کنند. البته در بخش خرید هر شخص تنها مجاز است به میزان 2 هزار دلار (یا معادل آن به دیگر ارزها) را به صورت سالانه خریداری کند. با این حال به عقیده کارشناسان با وجود سقف عرضه در این‌گونه از معاملات، سیاست جدید توانسته به میزان قابل توجهی از‌ تب‌وتاب معاملات غیر‌رسمی بکاهد. از سوی دیگر برخی از کارشناسان ارزی بر این باورند که عدم انتشار اخبار جریان‌ساز سیاسی نیز توانسته از جمله دلایل تداوم حضور نرخ دلار در کریدور قیمتی کانال 31 هزار تومانی باشد. از جمله دیگر اخبار قابل توجه بازار ارز در هفته گذشته می‌توان به شلوغی صف‌های خرید ارز اشاره کرد.

گزارش‌های منتشر شده از هسته مرکزی بازار ارز تهران در روز‌های میانی هفته گذشته حاکی از آن بود که بنگاه‌های رسمی معاملات ارز روز‌های پر رفت‌وآمد خود را سپری کرده و متقاضیان خرید توافقی ارز در صف‌های طولانی در انتظار فرا رسیدن نوبت خود به سر می‌برند. قیمت سکه طلا نیز در واپسین معاملات هفته گذشته شاهد کاهش قیمت بود.

با افت حدودا 100 تومانی قیمت دلار آزاد که از مهم‌ترین پارامتر‌های تشکیل‌دهنده قیمت سکه طلا در بازار ارز تهران است، نرخ هر قطعه سکه طلا طرح جدید 40 هزار تومان کاهش یافت و به رقم 14 میلیون و 860 هزار تومان رسید. البته این در حالی است که در بازار دیگر پارامتر تشکیل‌دهنده قیمت سکه یعنی شاخص جهانی اونس طلا نوسانات افزایشی قابل توجهی رخ داده و کارشناسان بر این باورند که احتمال واکنش نرخ سکه به افزایش چشمگیر نرخ جهانی اونس طلا در معاملات هفته پیش‌رو وجود دارد.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
مشاوره فوری با کارشناس فروش مستربچ | اینجا کلیک کنید
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟