ویرا صنعت تولید و ارايه کننده تجهیزات تولیدی صنعت پلاستیک

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

تحلیل بازار
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۲۰ 0 309

گزارش بازار محصولات پتروشیمی؛ هفته اول خرداد 1401

بی توجهی به عرضه چند گروه پرمصرف/ کاهش پایه ها ادامه دارد؟

بی توجهی به عرضه چند گروه پرمصرف/ کاهش پایه ها ادامه دارد؟
در هفته ای که دلار نوسان زیادی نداشت و گردوخاک، استان های زیادی را به تعطیلی کشاند، قیمت های پایه، کاهشی اعلام شد و عرضه ها 3 هزار و 179 تن و معاملات 6 هزار و 509 تن نسبت به هفته قبل، کاهش یافت. در این پست به بررسی معاملات محصولات پلیمری در هفته اول خرداد 1401 می پردازیم.

به گزارش ویکی پلاست، هر چه زمان از آخرین جلسات مذاکرات برجام، دورتر می شود، امیدها به امضای توافق، کم‌رنگ‌تر می شود. دلار بالای مرز 30 هزار تومان به ثبات رسیده و قیمت ها در حال انطباق با نرخ دلار هستند. آخرین قیمت دلار در پایان هفته قبل، 30,150 تومان و آخرین قیمت دلار در روز گذشته (چهارشنبه 4 خرداد 1401)، 30,270 تومان است. اختلاف دلار در طول هفته قبل، 120 تومان افزایش بود.

درست در همین هفته که دلار نوسان زیادی نداشت، معاملات محصولات پلیمری در بورس کالا، 6 هزار و 500 تن کاهش پیدا کرد. آنچه در مورد معاملات این هفته محصولات پلیمری باید بدانیم:
- در هفته اول خرداد، عرضه ها 3 هزار و 179 تن و معاملات 6 هزار و 509 تن کمتر از هفته قبل شد. 
- جمع معاملات این هفته 83 هزار و 868 تن بود. 
- معاملاتِ این هفته، 7.2 درصد کمتر از هفته‌ی پایانی اردیبهشت ماه بود.
- 88.3 درصدِ عرضه ها، معامله شد. 
- این هفته معاملات رتبه سوم بیشترین افزایش را در سال 1400 به نام خود ثبت کرد. 
- رقابت معاملات کالاهای پلیمری در گروه پ پ ها و پی وی سی کاهشی و در پلی اتیلن ها در بعضی از گروه ها مانند سنگین فیلم، سنگین اکستروژن و سبک فیلم افزایشی بود.

قیمت های پایه کاهشی شدند
هشتمین قیمت های پایه محصولات پتروشیمی در سال 1401، روز یکشنبه اول خرداد، در حالی اعلام شد که هم نیما و هم قیمت های جهانی، کاهشی بودند. قیمت های پایه با دلار 24,863 تومان محاسبه شد که نسبت به 25 اردیبهشت، 57 تومان کاهش داشت. اما مهمترین تأثیر در تغییرات قیمت‌های پایه به قیمت های جهانی مربوط می شد که منجر به کاهش قیمت پایه کالاهای زیادی شد. البته احتمال می رود بازیگر کاهش قیمت ها در هفته آینده، نیما باشد!

عرضه ها
همان طور که گفته شد عرضه ها 3 هزار و 179 تن نسبت به هفته قبل کاهش داشت. اُفت 6,270 تنی عرضه های پ پ های پزشکی، یکی از دلایل کاهش جمع عرضه های این هفته است. همچنین، سنگین فیلم از گروه هایی است که طی دو هفته گذشته با کاهش عرضه‌ی قابل توجهی مواجه شده و این کاهش عرضه، باعث افزایش رقابت خریداران و در نتیجه بالا رفتن قیمت تمام شده برای تولیدکنندگان شود. میانگین عرضه های سنگین فیلم، 6,725 تن بوده و این در حالیست که در هفته قبل کالاهای سنگین فیلم 2,848 و در این هفته، 3,848 تن عرضه شده اند. کالای سنگین دورانی 3840 و پلی اتیلن وکس نیز از دیگر کالاهایی‌ست که کاهش عرضه یا عرضه سلف باعث بالا رفتن قیمت آن برای تولیدکننده شود.

در مقابل، افزایش عرضه در گروه های پ پ نساجی (جمعا 14,537 تن عرضه) و همچنین رسیدن عرضه های PVC به 9,160 تن، باعث شد تا رقابت ها در کالاهای این گروه کاهش یابد و قیمت پ پ و پی وی سی ها، در بازار این هفته، کاهشی شود. 

معاملات
معاملات در گروه های سبک خطی، سبک فیلم و سنگین تزریقی، بیش از 2 هزار تن کاهش داشت. البته معاملات پ پ پزشکی هم با توجه به کاهش 6,270 تنی عرضه ها، 5,630 تومان کمتر شد. در گروه افزایشی ها هم پ پ های نساجی با 1,805 و پ پ گرید فیلم دیده می شوند که 2,428 تن نسبت به هفته قبل، افزایش داشتند.

کاهش نیما شدت گرفت
میانگین هفتگی دلار نیمایی، امروز (پنجشنبه 5 خرداد 1401) به 24 هزار و 543 تومان و اختلافِ آن با دلارِ قیمت های یکشنبه 1 خرداد، به 319 تومان کاهش رسید. میانگین هفتگی در 24,500 و میانگین روزانه در 24,300 است. احتمال می رود تا یکشنبه 8 خرداد، نیما با توجه به پایین تر بودن قیمت قیمت روزانه، کاهش بیشتری را تجربه کند.

در بازار آزاد چه می گذرد؟
به دنبال کاهش قیمت های پایه در روز یکشنبه، قیمت بازار بسیاری از کالاها نیز، کاهشی شد. مقایسه آخرین قیمت های کالاهای پلیمری در هفته گذشته با آخرین قیمت های چهارشنبه 4 خرداد نشان می دهد، ABS که بیشترین کاهش در قیمت های پایه را تجربه کرده بود تا 3,700 تومان نسبت به هفته قبل، اُفت پیدا کند. پ پ نساجی Z30s با 2,000 تومان، PVC  S65 تا 1600 تومان، پلی استایرن معمولی 800 تومان، سنگین بادی و پت های بطری 600 تومان و سنگین تزریقی تا 400 تومان نسبت به هفته قبل، افت قیمت پیدا کنند.

در سمت مقابل، سنگین فیلم به علت کاهش در عرضه ها، 1,000 تومان افزایش قیمت داشت و پ پ شیمیایی 548R نیز، نسبت به هفته گذشته 800 تومان رشد قیمت پیدا کرد.

پیش‌روی نفت در کانال 110 دلار
برنت که معاملات هفته گذشته را با 112 دلار و 91 سنت به پایان رسانده بود تا امروز به 114 دلار صعود کرده است. نفتا اما نسبت به هفته قبل کاهشی است. نفتا که معاملات هفته گذشته را با 20 دلار کاهش و قیمت 898 دلار به پایان رسانده بود تا امروز 13 دلار کاهش داشته و به 885 دلار رسیده است.

الزامات جدید خرید از 7 خرداد در بورس کالا
بورس کالا در خصوص الزام ثبت نام سفارش دهنده در سامانه جامع انبارها و داشتن کد اقتصادی به عنوان مؤدیان مالیاتی، اعلام کرد لازم است خریداران نسبت به اطمینان از تطابق نام شرکت با ثبت نام انجام شده در سامانه جامع انبارها، دقت لازم را به عمل آورند.

به طور مثال اگر شرکتی به نام مدیرعامل در سامانه جامع انبارها ثبت نام کرده باشد، قادر به ثبت سفارش نخواهد بود و لازم است حتما ثبت نام سامانه جامع انبارها به نام همان شرکتی باشد که قصد ثبت سفارش در بورس کالا را دارد.

افزایش ۹ درصدی مصرف برق
سخنگوی صنعت برق ایران از افزایش ۹ درصدی مصرف برق در سطح کشور خبر داد. موضوعی که با نزدیک‌شدن به فصل تابستان و گرم‌ترشدن هوا نگرانی مشترکان خانگی را مبنی بر آغاز خاموشی‌ها در سال جدید به دنبال داشت. سخنگوی صنعت برق کشور اعتقاد دارد که به‌رغم افزایش ۴۵۰۰ مگاواتی مصرف برق، شرایط هنوز مساعد است. پیش از این نیز قرار بود برق صنایع از اواسط اردیبهشت قطع شود. اما اکنون که چهار روز از خرداد هم می‌گذرد هنوز کارخانه‌های فولاد و سیمان به روال قبل به فعالیت خود ادامه می‌دهند. 

بازار هفته دو خرداد چگونه آغاز می شود؟
دلار نیمایی تا امروز 319 تومان کاهش داشته و احتمال دارد میزان کاهش تا 8 خرداد، یعنی زمان اعلام قیمت های پایه، بیشتر شود. پایین آمدن قیمت برخی کالاها در بازارهای جهانی هم می توان این سیگنال را مخابره کند که در هفته آینده نیز شاهد کاهش قیمت های پایه باشیم.مقایسه معاملات کالاهای هفته چهارم اردیبهشت و هفته اول خرداد

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
خرید از بورس کالا
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟