ویرا صنعت تولید و ارايه کننده تجهیزات تولیدی صنعت پلاستیک

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

پینگ‌پنگ پلیمرها در زمین عرضه و تقاضا
داده‌‌‌های پراهمیت معاملاتی در تالار فیزیکی محصولات شیمیایی‌‌‌ بورس‌کالا از ابتدای سال تاکنون با رونقی مستمر همراه شده‌اند؛ اما در بین مواد اولیه پلیمری، کلیت معاملات افت و خیزهای مکرری را تجربه می‌کند.

 به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، تا جایی که در جریان دادوستدهای هفته گذشته نیز برای دومین هفته متوالی کاهش حجم معاملات از مسیر افت تقاضا رقم خورد؛ گویی عرضه‌‌‌های جذاب جای خود را به عرضه‌‌‌های رایج داده‌اند.

تغییر اندکی در داده‌‌‌های مبادلاتی پلیمرهای بورس‌کالا به ثبت رسید

محصولات پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا در هفته گذشته به گونه‌‌‌ای معامله شدند که داده‌‌‌های حیاتی معاملات همچنان در سطوح بالا باقی ماند و تنها درصدی تغییر را نسبت به هفته ماقبل به ثبت رساند.

به عبارت دقیق‌‌‌تر، اگر بخواهیم معاملات دو بازار مواد اولیه پلیمری و شیمیایی را تفکیک کنیم، می‌‌‌توان بیان کرد که رونق معاملات در بین محصولات شیمیایی بورس‌کالا تداوم یافته و شاهد افزایش عرضه و تقاضا برای خرید این محصولات هستیم که ثمره این افزایش، رشد حجم معاملات از ابتدای سال‌جاری تاکنون بوده است.

اما در بین پلیمرهای بورس‌کالا نمی‌‌‌توان چنین مطلبی را متذکر شد؛ چرا که افت و خیزهای حجم معاملات در هفته‌‌‌های معاملاتی سال‌جاری روند مشخصی نداشته و به‌رغم رشد قابل‌توجه در هفته منتهی به 26فروردین‌ماه، باز هم وارد فاز کاهشی شده است، تا جایی که در جریان دادوستد این گروه از محصولات در تالار فیزیکی بورس‌کالا طی هفته گذشته، به میزان 75‌هزار و 824تن از انواع این محصولات مبادله شد که نسبت به هفته ماقبل از کاهش نزدیک به 5/ 0درصدی حکایت دارد.

به این ترتیب می‌‌‌توان از این تغییر اندک چشم‌‌‌پوشی کرد؛ چرا که تنها 399تن نسبت به هفته ماقبل تنزل یافته است. این در حالی است که حجم عرضه‌‌‌ها در هفته گذشته با افزایش 5/ 3درصدی به 90‌هزار تن نزدیک شد که البته این میزان افزایش نتوانست نیروی محرکه لازم برای صعود حجم معاملات را فراهم کند؛ چرا که تقاضای واردشده به این بازار با رشد حجم عرضه همراهی نکرد و با افت 5/ 1درصدی، تقریبا در سطوح قبلی خود باقی ماند.

البته ثبت تقاضای 120‌هزار تنی برای خرید مواد اولیه پلیمری در هفته گذشته از بالا بودن میزان تقاضا در بازار خبر می‌دهد؛ اما با توجه به نزولی‌شدن قیمت‌های پایه در هفته گذشته، فرضیه تداوم رشد قیمت‌ها تا حدی تضعیف شد و اهالی این بازار سعی کردند، میزان تقاضای خود را در سطوح فعلی حفظ کنند تا پس از تعطیلات هفته جاری و اعلام نرخ پایه جدید از تغییر استراتژی خرید خودداری کنند.

از آنجا که عامل اصلی کاهش نرخ پایه در هفته گذشته، قیمت‌های جهانی نزولی بود، این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده نیز افت‌وخیز بهای نفت ادامه یابد که با وقفه کوتاه‌‌‌مدت می‌‌‌تواند قیمت تمام‌شده خوراک شرکت‌های پتروشیمی را تحت‌تاثیر قرار دهد.

از طرف دیگر بهای آزاد ارز در هفته گذشته وارد مسیر صعودی خود شد، به طوری که عبور از مرز 28‌هزار تومانی بهای دلار آزاد، آن هم با افزایش تقاضای خرید در این بازار میسر شد.

از این رو بازار ارز نیمایی نیز تکانه‌‌‌های افزایشی را در هفته گذشته به ثبت رساند که البته تداوم این نوسان مثبت در دو بازار آزاد و نیمایی ارز در هاله‌‌‌ای از ابهام قرار دارد و به گفته برخی از کارشناسان این بازار این رشد مثبت بدون پشتوانه تلقی شده است که نمی‌‌‌تواند دوام چندانی داشته باشد.

معامله شیمیایی‌‌‌های بورس‌کالا در مسیر رونق

این روزها دادوستد محصولات شیمیایی در بورس‌کالا با رونق قابل ملاحظه‌‌‌ای ادامه می‌‌‌یابد؛ چرا که از ابتدای سال‌جاری تاکنون، هر سه داده حیاتی این بازار با پیمودن مسیر صعودی، افزایش مبادلات در تالار فیزیکی محصولات شیمیایی را رقم زده‌‌‌اند. این روند هفته گذشته نیز ادامه یافت و دو نیروی اصلی بازار، یعنی عرضه و تقاضا بار دیگر افزایشی به ثبت رسیدند.

به عبارت دقیق‌‌‌تر در هفته گذشته به میزان 49‌هزار و 543تن انوع محصول شیمیایی در این بازار عرضه شد که حدود 65/ 2‌درصد نسبت به هفته ماقبل افزایش داشت.

در برابر این میزان عرضه، تقاضای 45‌هزار و 693تنی شکل گرفت که در مقایسه با هفته ماقبل خود افزایش 17درصدی را به همراه داشت. ثمره تقابل عرضه و تقاضا، مبادله 35‌هزار و 482تن از محصولات شیمیایی بود که مبتنی بر آن، بالغ بر 71‌درصد از عرضه‌‌‌ها دادوستد شد.

تحرکات بازار جهانی زیر ذره‌‌‌بین

نفت برنت روز جمعه (تا لحظه تنظیم این گزارش) حدود 5/ 108دلار در هر بشکه در بازارهای جهانی مبادله شد که نزدیک به یک‌درصد افزایش روزانه را به ثبت رساند. این شاخص بهای نفت‌خام پس از دوره پرنوسان دیگری که با اختلالات عرضه ناشی از تحرکات ژئوپلیتیک و کاهش تقاضای ناشی از ویروس کرونا در چین مشخص شده، بار دیگر تکانه مثبت قیمتی را تجربه می‌کند.

جنگ روسیه و اوکراین با وجود تلاش‌‌‌های دیپلماتیک برای آتش‌‌‌بس، وارد سومین ماه خود شده است و اتحادیه اروپا به دنبال پیوستن به ایالات‌متحده و بریتانیا در اعمال ممنوعیت واردات نفت خام روسیه و حفظ فشار صعودی بر قیمت نفت است

روسیه همچنین اخیرا عرضه گاز به بلغارستان و لهستان را پس از خودداری کشورهای عضو اتحادیه اروپا از پرداخت روبل به ازای واردات گاز، متوقف کرده، از این رو بحران انرژی در اروپا را تشدید شده است. در همین حال، شیوع ویروس کرونا در چین، منبع دیگری از نوسانات را به بازار اضافه کرده که چشم‌‌‌انداز تقاضا را مختل کرده است.

این کشور تست‌‌‌های شناسایی مبتلایان به کرونا را به شهرهای بیشتری گسترش داده و قرنطینه‌‌‌ها به افزایش ذخایر نفت و کاهش قابل‌توجه تقاضا از سوی بزرگ‌ترین واردکننده نفت‌خام در جهان منجر شده است.

روزپنج‌شنبه بهای قراردادهای معاملات آتی نفتا در بازارهای جهانی حدود 904دلار در هر تن ثبت شد که تقریبا 20‌درصد کمتر از بالاترین رقم یک‌دهه گذشته یعنی 72/ 1121دلار بود که در 8 مارس به ثبت رسید؛ زیرا چشم‌انداز نزولی تقاضا و کاهش ذخیره نفت‌خام مورد انتظار نگرانی‌های عرضه مربوط به تحریم‌ها علیه بخش نفت روسیه را کاهش داد.

مشکلات تولید در اعضای اوپک‌پلاس در کنار محدودیت‌های اقتصاد چین که همچنان با اقدامات قرنطینه در چند شهر، به‌عنوان مثال در شانگهای که 4‌درصد از مصرف نفت این کشور در آن قرار دارد، دست و پنجه نرم می‌کند، از جمله عوامل موثر براین بازار است.

فشار نزولی بیشتر در حالی رخ داد که کشورهای عمده مصرف‌کننده نفت در آژانس بین‌المللی انرژی، اول آوریل تصمیم گرفتند 120میلیون بشکه نفت خام را برای کاهش بحران شدید عرضه که پس از اعمال محدودیت‌های کشورهای غربی بر واردات نفت روسیه در بحبوحه تهاجم مداوم این کشور به اوکراین بدتر شد، روانه بازار کنند.
 


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
خرید از بورس کالا
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟