عضویت ورود به سایت تبلیغات

ورود به ویکی پلاست

در ویکی پلاست ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت
EN

پادنا پلیمر تولیدکننده مستربچ و کامپاند

بهسا پلیمر پارس

پایون پلیمر، مستربچ های رنگی و خاص

پلی وین

اسناد و بخشنامه ها
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ۰۹:۳۷ 0 409

گزارش بازار محصولات پتروشیمی؛ هفته پایانی دی ماه 1398

تأخیر رونق در بازار پایان سال محصولات پتروشیمی

بورس محصولات پتروشیمی با تغییراتی نه چندان مهم، همان داده های عرضه، تقاضا و معاملات هفته قبل را ثبت کرد و با کاهش محسوس عرضه و تقاضا، معاملات 1600 تن افزایش داشت.

به گزارش ویکی پلاست، آمار معاملات این هفته 66 هزار و 5 تن بود و اگر شرایط پیش روی بهمن و اسفند امسال، با سال گذشته مقایسه شود، می شود پیش بینی کرد از هفته آینده بر حجم عرضه و تقاضا و معاملات در بازار، افزوده می شود.

بازار روزهایی را سپری می کند که فاصله بین دلار آزاد و نیمایی کاهش یافته و برای برخی صادرکننده ها، این کاهش اختلاف به معنی از دست رفتن جذابیت‌های صادراتی است، از سوی دیگر، افزایش قیمت پایه نیز، باعث شده قیمت های پایه عرضه افزایش یافته و از این دو مسیر جذابیت خرید کاهش بیابد.

هر چند هفته گذشته، قیمت مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد کاهشی شد اما این هفته با افزایش قیمت مواجه شدیم و در هفته آینده نیز در صورت افزایش قیمت های پایه، قیمت ها در بازار آزاد، افزایشی خواهد شد. هر چند از سمت نفت خام و نفتا رشد چندان برجسته ای دیده نمی شود.

رشد قیمت دلار نیمایی یک اهرم افزایش نرخ به شمار می رود و تا امروز (پنجشنبه 3 بهمن 1398) میانگین هفتگی دلار نیمایی افزایشی بود و فاصله آن با دلار نیمایی 29 دی، به 99 تومان رسیده بود.

این دومین هفته است که حجم معاملات در محدوده 64 و 66 هزار تن متوقف شده و می توان انتظار داشت موجودی انبارها اندکی کاهش یافته است. مهمترین دلیل کاهش معاملات را می توان در کاهش عرضه ها جستجو کرد، این هفته کمترین عرضه در 12 هفته گذشته بود هر چند عرضه ها بالای 80 هزار تن بود.

انتظار این است از اواخر بهمن تا اواسط اسفند، رشد سنتی تقاضا و معاملات در بورس کالا اتفاق بیفتد اما اگر روند دو هفته ای که پشت سر گذاشتیم در بهمن و اسفند ادامه پیدا کند به معنی این است که بازار، وارد شرایط دشواری خواهد شد.

نباید از خاطر برد در شرایطی هستیم که با توجه به دلار آزاد، قیمت جهانی نفت، محدودیت های خرید و رشد قیمت های پایه، جذابیت های خرید در بورس کالا کاهش یافته است.

اگر قیمت دلار آزاد همچنان در بازه 13.500 همچنان ثابت باشد، می توان انتظار داشت انگیزه سفته بازی در بازار محصولات پتروشیمی، کم رنگ شود.

با توجه به شارژ شدن سهمیه ها در بهمن ماه، در صورت تقویت عرضه ها، باید چهره بهتری از بازار را مشاهده کرد.مقایسه قیمت بازار آزاد چند گرید شاخص پلیمری در 25 دی و 2 بهمن  1398


مقایسه عرضه، تقاضا و معاملات هفته چهارم و هفته پنجم دی 1398
مقایسه هفتگی عرضه، تقاضا و معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا از ابتدای سال 98 تا هفته پنجم دی


جدول مقایسه معاملات هفته چهارم و هفته پنجم دی 1398


میزان معاملات هفته پایانی دی ماه


 

نمودار نوسان قیمت فروش دلار صرافی ها از 21 دی تا 3 بهمن 1398


نوسان میانگین هفتگی خرید و فروش دلار نیمایی از 14 دی تا 26 دی 1398


مقایسه فروش دلار صرافی و میانگین هفتگی دلار نیمایی از 24 تیر تا 3 بهمن‌ماه 1398


 


ویکی پلاست | توسعه ارتباطات، افزایش اطلاعات


 

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست می باشد طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت رایگان آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
به کانال ویکی پلاست بپیوندید