عضویت ورود به سایت تبلیغات

ورود به ویکی پلاست

در ویکی پلاست ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت
EN

ویـکی پـلاسـت

توسعه ارتباطات، افزایش اطلاعـات

پلی وین

پایون پلیمر، مستربچ های رنگی و خاص

اخبار منتخب - مطالب ویژه اعضای سایت
جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ ۲۰:۴۰ 0 322

wikiplast.ir

افت رشد واردات پلیمر ترکیه در سال 2018

واردات پلیمر ترکیه در سال 2018 نسبت به واردات سال 2017 کاهش 5.6 درصدی داشت. با توجه به کاهش ارزش لیر در برابر دلار آمریکا، به ویژه در نیمه دوم سال جاری، روند نزولی حجم واردات به ترکیه قابل پیش بینی بود.

محدود شدن واردات به ترکیه با افزایش نرخ برابری لیر و دلار

به گزارش گروه ترجمه ویکی پلاست به نقل از پایگاه ChemOrbis Stats Wizard، کل واردات پلیمر ترکیه از سال 2001 به طور پیوسته رشد داشته است، به جز چند روند نزولی قابل صرف نظر در سال های 2008 و 2014 و به رغم اینکه این رشد شتاب خود را پس از سال 2012 از دست داد، در سال 2017، با بیش از 5 میلیون تن واردات به رکورد جدید دست یافت.

افزایش چشمگیر ارزش دلار در برابر لیر ترکیه، بر حجم واردات در سال 2018 تاثیر گذار بود؛ با این حال، کاهش 6.5 درصدی هنوز هم چندان چشمگیر به نظر نمی‌رسد، زیرا آمارها نشان می‌دهد سال 2018 رتبه دوم را از نظر واردات به خود اختصاص داده است.

5 فروشنده برتر در سال 2018

لیست پنج تامین کننده برتر ترکیه نسبت به سال 2017 بدون تغییر باقی ماند. عربستان سعودی در رأس این لیست قرار گرفته، و کشورهای کره جنوبی، ایران، مصر و بلژیک رتبه های بعدی را از آن خود کرده‌اند. در نتیجه کاهش واردات کل در سال 2018، به جز عربستان سعودی سایر صادرکنندگان به ترکیه سهم خود را از این بازار از دست داده‌اند.

کاهش بیش از 50 درصد صادرات ایران به ترکیه در ماه های اوت و دسامبر

کل صادرات کره جنوبی و مصر به ترکیه تقریبا 5-6 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. کاهش واردات از بلژیک هم حدود 4 درصد گزارش شده است. بزرگترین افت با کاهش بیش از 20 درصد در سال مربوط به ایران است. واردات از ایران به خصوص پس از ماه اوت، زمانی که تحریم‌ها دوباره اجرا شد، آشکارا کاهش یافت. طبق آمار صادرات ChemOrbis، واردات تجمعی از ایران در ماه های اوت و دسامبر 2018 در مقایسه با مدت مشابه سال 2017، کاهش چشمگیر 50 درصدی داشته است.

افزایش واردات پلیمر از عربستان سعودی به بیش از 1 میلیون تن

در میان پنج تامین کننده اصلی، عربستان سعودی تنها کشوری بود که حجم صادرات خود را به ترکیه در سال 2018 افزایش داد. واردات از عربستان سعودی به میزان سالیانه بیش از 6 درصد افزایش یافت و با رسیدن به سطح 1 میلیون تن به رکورد جدیدی دست یافت.

کاهش ناچیز واردات پلی پروپیلن

واردات هموپلیمر پلی پروپیلن به عنوان یک محصول مستقل، در مقایسه با دیگر پلیمرها، بیشترین سهم را دارد. بعد از رسیدن به بالاترین رکورد در سال 2017، واردات هموپلیمر پلی پروپیلن به ترکیه در سال 2018 به میزان 3 درصد کاهش یافت. با این حال، واردات این محصول همچنان بالاتر از 5.1 میلیون تن بوده و سال 2018 دومین رتبه را از نظر میزان واردات پلی پلیمر از سال 2011 داراست. به همین ترتیب واردات پلیمر بلوکی کوپلیمر تنها 3 درصد کمتر از سال 2017 بود.

کاهش واردات هموپلیمر پلی‌پروپیلن از ایران و مصر و افزایش سهم عربستان سعودی و هند

در سال 2018 عربستان سعودی موفق شد صادرات هموپلیمر پلی پروپیلن به ترکیه را 11 درصد افزایش دهد و در بالای فهرست صادرکنندگان قرار بگیرد. در همین حال، واردات از ایران در سال 2018 به میزان 33 درصد کاهش یافت و در رتبه ششم قرار گرفت این درحالیست که ایران در سال 2017 در رتبه چهارم قرار داشت. گر چه مصر به عنوان دومین تامین کننده توانست جایگاه خود را حفظ کند، اما صادرات این کشور به ترکیه حدود 10 درصد کمتر از سال 2017 بود. اما هند با افزایش بیش از 16 درصدی صادرات هموپلیمر پلی پروپیلن خود به ترکیه توانست به جایگاه چهارم برسد.

کمترین میزان واردات پلی اتیلن سنگین HDPE از سال 2011

در بازار پلی اتیلن ها، بیشترین میزان کاهش واردات مربوط به بازار HDPE است. آمار واردات ChemOrbis کاهش سالانه 12 درصدی را نشان می‌دهد و برای اولین بار از سال 2011 واردات این محصول به زیر ششصد میلیون تن در سال سقوط کرد. این کاهش حتی قبل از اجرای قانون پرداخت تعرفه اجباری برای کیسه‌های پلاستیکی رخ داد. این قانون که از آغاز سال 2019 اجرایی شد به شدت بر بازار تقاضای گرید فیلم HDPE در ماه ژانویه تاثیر گذاشت.

برخلاف پلی پروپیلن، بیشترین سهم این کاهش واردات نسیب عربستان سعودی و کره جنوبی شد که به ترتیب با 12 و 27 درصد کاهش صادرات روبرو شدند. ایران همچنان در جایگاه اول تامین‌کنندگان برتر قرار دارد و سهم این کشور از بازار HDPE ترکیه نسبت به سال 2017 تنها 2 درصد کاهش داشته است.  

کاهش 20 درصدی سهم آذربایجان از بازار پلی اتیلن سبک LDPE ترکیه

در حالیکه آمارها نشان از کاهش 3 درصدی واردات پلی اتیلن سبک دارند، عربستان سعودی و بلژیک میزان صادرات خود به ترکیه را 20 درصد افزایش داده و دو رتبه نخست را در میان تامین کنندگان به خود اختصاص داده‌اند، در حالی که صادرات آذربایجان به ترکیه در سال 2018 به میزان 20 درصد کاهش یافت و در جایگاه سوم قرار گرفت.

فعالان بازار: آمار مسئله ساز واردات پلی اتیلن سبک خطی LLDPE

فعالان بازار ترکیه اشکالاتی در مورد صحت آمار به دست آمده از TurkStat در مورد واردات LLDPE به ترکیه گزارش کرده‌اند. فرض بر این است که این تناقضات از پیچیدگی تعرفه های وارداتی مربوط به پلی اتیلن سبک خطی، متالوسین پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن میان چگالی MDPE ناشی می شود. بنابراین، حجم کل واردات پلی اتیلن سبک خطی و متالوسین پلی اتیلن سبک خطی در نظر گرفته شده است که نشان می دهد حجم واردات تقریبا مشابه سال 2017 بوده است.  

هجوم محموله‌های LLDPE ایالات متحده به ترکیه

با آغاز بهره برداری از ظرفیت های جدید در ایالات متحده و حجم بالای صادرات این کشور در کل سال 2018 به ویژه در سه ماهه آخر سال،  واردات کل پلی اتیلن سبک خطی به ترکیه تا هشتاد و یک هزار تن افزایش یافته که این رقم نسبت به سال 2017، نه برابر شده است.

پایین‌ترین میزان واردات تجمعی پلی وینیل کلراید PVC در 9 سال اخیر

آمار واردات ChemOrbis نشان می‌دهد واردات تجمعی پلی وینیل کلراید کاهش 15 درصدی داشته و به کمترین میزان از سال 2009 رسیده است. واردات به ویژه در نیمه دوم سال همگام با ارزش لیر ترکیه، کاهش یافته است. در صورتی‌که اگر مقایسه سالانه را در نظر بگیریم حجم واردات در نیمه اول سال نسبت به همان بازه زمانی در سال 2017 افزایش 10 درصدی داشت.

کاهش واردات PVC از آمریكا به دلیل تعرفه های اضافی

بر خلاف پلی اتیلن سبک خطی LLDPE، واردات پلی وینیل کلراید تحت تاثیر تیرگی روابط ایالات متحده و ترکیه در سال 2018 قرار گرفت. به عنوان بخشی از اقدامات تلافی جویانه ترکیه در برابر آمریکا از ماه مه 2018، واردات PVC از ایالات متحده در مقایسه با سال قبل، تقریبا 50 درصد کاهش یافت.

ترکیه صدور گواهی های پردازش داخلی برای واردات ایالات متحده را مجددا در اوایل ماه سپتامبر از سر گرفت. با این حال، به دلیل دشواری دریافت ضمانتنامه مقررات گمرکی با تعرفه 6.5 درصدی، 50 درصد عوارض گمرکی بیشتر و 18.81 درصد عوارض مبارزه با قیمت شکنی (antidumping duty)، تمایل به خرید از آمریکا بسیار پایین بود. در ماه های سپتامبر و اکتبر واردات PVC از آمریکا گزارش نشده و در ماه های نوامبر و دسامبر واردات محدودی از این کشور به ترکیه انجام شده است.

کاهش قابل ملاحظه واردات پلی استایرن PS، اکریلونیتریل بوتادین استایرن ABS و پلی استایرن انبساطی EPS

طبق آمار واردات ChemOrbis، واردات تجمعی PS در سال گذشته به میزان 22 درصد کاهش یافته است. به دلیل تحقیقات برای مبارزه با قیمت شکنی و پایین آوردن مصنوعی قیمت ها که از ماه مه آغاز شد واردات سالانه PS از ایران به میزان 20 درصد کاهش یافت. در همین حال، فروش PS یکی از تولیدکنندگان داخلی از منطقه آزاد یومورتالیک نسبت به سال 2017 تقریبا 20 درصد افزایش یافته است. در سال 2018 واردات ABS به میزان 14 درصد و EPS به میزان 8 درصد کاهش یافت.

افزایش واردات گرید بطری پلی اتیلن ترفتالاتPET در سال 2018، افزایش سه برابری سهم چین در بازار

به جز فروش تولیدکنندگان منطقه آزاد اروپا، واردات گرید بطری PET سالانه 6 درصد افزایش نشان می‌دهد. اما به رغم این افزایش به نظر می‌رسد فروش تولیدکنندگان منطقه آزاد اروپا 16 درصد کاهش یافته است.

چین در بازار واردات PET به ترکیه در سال 2018 حضوری قدرتمند داشته و سهم خود را از این بازار نسبت به سال 2017 تا سه برابر افزایش داده و در بالای لیست تامین کنندگان اصلی واردات به ترکیه قرار گرفته است. از سوی دیگر، فروش هند به ترکیه 29 درصد نسبت به سال 2017 کمتر شده است.  

بالاترین میزان واردات گرید نساجی پلی اتیلن ترفتالات (PET)

بر اساس آمار واردات ChemOrbis، واردات گرید نساجی پلی اتیلن ترفتالات با 17 درصد افزایش به بالاترین رکورد در سال 2018 رسید. به نظر می رسد کره جنوبی صادرات این محصول خود به ترکیه را سالانه بیش از 55 درصد افزایش داده است.

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

پربازدیدهای روز

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست می باشد طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
تالارها ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
به کانال ویکی پلاست بپیوندید