چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

وکس سیبویه تولیدکننده وکس های دوقطبی و ناقطبی pe و pp

بسپار تجارت آسیا؛ تأمین کننده مواد اولیه پلاستیک و پلیمر و محصولات پتروشیمی

پیشخوان خبر
۲۰ تير ۱۴۰۳ 0

روز‌های خوب بازار ارز ادامه دارد؟

بازدهی دلار در دمای منفی ۲

بازدهی دلار در دمای منفی ۲
بررسی روند نرخ شاخص ارزی از معاملات روز‌های پایانی سال گذشته تاکنون نمایانگر آن است که شاخص بازدهی ارز مذکور هم اکنون حوالی رقم منفی ۲ درصد قرار دارد.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، آخرین نرخ نقدی دلار آزاد در بازار ۱۴۰۲ حوالی رقم ۶۰ هزار و ۲۰۰ تومان ثبت شد که با توجه به حضور نرخ این ارز در نیمه نخست کانال ۵۹ هزار تومانی در روز‌های اخیر، نرخ رشد اسکناس آمریکایی حوالی منفی ۲ درصد ثبت شده است.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، بازار ارز تهران هم‌اکنون در روز‌های خوب خود قرار دارد. بازار ارز غیر‌رسمی در ایران محلی است جهت برطرف‌سازی نیاز‌های خرد و کلان ارزی که یا در سرفصل‌های تخصیص ارز رسمی بانک مرکزی جایی ندارند، یا میزان آنها بیش از میزان برآورد شده توسط بانک مرکزی است. البته پیچیدگی فرآیند تخصیص رسمی ارز نیز در برخی موارد موجب انتقال تقاضا به این بازار است.

مساله‌ای که بیشتر بازیگران ارزی بازار تهران بر سر آن اتفاق نظر دارند عمق کم این بازار در اکثر اوقات است. به‌صورتی که در بسیاری از موارد یک عرضه یا تقاضا زیر یک میلیون دلاری می‌تواند زمینه‌ساز تغییر قیمت در این بازار شود. در سال‌های اخیر با سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته در بازار رسمی ارز کشور عمق معاملات غیر‌رسمی کمتر نیز شده است.

در نتیجه می‌توان گفت که نرخ‌ها در معاملات غیر‌رسمی بیش از مناسبات اقتصادی کشور، از اخبار و سیگنال‌های سیاسی تبعیت می‌کند. نرخ دلار آزاد سال گذشته را روی پله دوم کانال 60 هزار تومانی پایان داد.

در روز‌های میانی فروردین ماه پس از حمله موشکی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، سیگنال‌های منفی در زمینه ایجاد یک درگیری منطقه‌ای وسیع منتشر شد که در همین راستا با ایجاد تقاضای کاذب در بازار ارز، نرخ شاخص‌های این بازار رشد چشمگیری را تجربه کردند. دلار در ماه‌های اخیر کانال‌های 67 و 68 هزار تومانی را به صورت نقدی و کانال 70 هزار تومانی را در معاملات بازار فردایی مشاهده کرد. اما با اتمام مناقشات نظامی و فاصله گرفتن ریسک‌های جنگی از بازار روند نرخ‌های آزاد مجددا کاهشی شد.

در هفته‌های اخیر همزمان با افزایش تب و تاب انتخابات ریاست‌ جمهوری و حضور دو جبهه کاملا متضاد در این رویداد مجددا ریسک‌های بازار در حال افزایش بود که پس از به قدرت رسیدن جبهه اصلاح‌طلب و میانه‌رو، آرامش به بازار بازگشت.

دیروز سه‌شنبه 19 تیر ماه نرخ دلار آزاد یک سکانس کاهشی دیگر را پشت سر گذاشت. در طی بازار روز گذشته هر برگ از این اسکناس آمریکایی با افت 350 تومانی نسبت به آخرین نرخ نقدی روز دوشنبه در رقم 59 هزار و 100 تومان به فروش رسید.

با احتساب این رقم، بازدهی هر برگ اسکناس دلار آزاد در 3 ماه و 19 روز گذشته حدود منفی 1.87 درصد ثبت شده است. به عقیده تحلیلگران در ماه‌های پیش‌رو به جز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، ریسک قابل پیش‌بینی دیگری برای معاملات ارزی وجود ندارد. در نتیجه می‌توان گفت درصورت تداوم روند کم ریسک مناسبات سیاسی کشور، احتمال تداوم داشتن روز‌های خوب بازار ارز وجود دارد.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
امتیاز مطلب: 0%

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

پربازدیدترین شرکت ها

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
قیمت بازار اشتراک قیمت کانال تلگرام تبلیغات
بسپار تجارت آسیا؛ تولید و صادرات کامپاندهای پلیمری قیمت بازار قیمت جهانی تلگرام واتس اپ تبلیغات
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟