یکتا رنگدانه تبریز تولیدکننده مستربچ سفید و کامپاند سفید

سپند پلیمر پیشرو؛ تولیدکننده انواع گرانول پی وی سی PVC

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

پیشخوان خبر بانک مرکزی
چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ۰۸:۲۱ 0 122

wikiplast.ir

شکاف قیمتی ارز توافقی و آزاد کاهش یافت

شکاف قیمتی ارز توافقی و آزاد کاهش یافت
پس از کاهش نرخ شاخص ارزی در معاملات آزاد بازار تهران شکاف قیمتی میان این نرخ و قیمت‌های توافقی فروش دلار نیز کاهش یافت. بررسی‌های به عمل آمده توسط خبرنگار «دنیای اقتصاد» از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که کاهش شکاف قیمتی مذکور سبب شده از افراد حاضر در صفوف خرید دلار کاسته شود.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز، اختلاف قیمت حدودا هزار تومانی نرخ بازار آزاد و نرخ‌های توافقی صرفه اقتصادی خود را از دست داده و افراد کمتری با هدف کسب سود اقدام به خرید دلار توافقی و فروش آن در بازار آزاد می‌کنند.

همچنین این افراد بر این باورند که در صورت تداوم کاهش این شکاف قیمتی، اعتماد عموم افراد جامعه نسبت به ارقام توافقی بازار بیشتر شده و می‌توان از آنها با عنوان ارقام رسمی یاد کرد.

روز گذشته قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات غیر رسمی بازار تهران با حدود 20 تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم 31 هزار و 670 تومان رسید.

دیروز سه‌شنبه 11 مرداد قیمت دلار در معاملات آزاد بازار تهران افزایش قیمت اندکی را تجربه کرد. پس از انتشار اخبار سیاسی مثبت نسبت به آینده مذاکرات هسته‌ای وین در روز دوشنبه هفته جاری، دلار بازار آزاد افت قیمتی حدودا 2 پله‌ای را تجربه کرد.

بسیاری از فعالان ارزی با توجه به کاهش تاثیر‌پذیری نرخ ارز از سیگنال‌های امیدوار‌کننده بر این باور بودند که با شروع معاملات بازار در روز سه‌شنبه افت قیمت مذکور جبران شده و قیمت این ارز مجددا به پله‌های انتهایی کانال 31 هزار تومانی نزدیک شود.

با این حال حجم انتظارات مثبت در فضای بازار روز سه‌شنبه به گونه‌ای بود که این اتفاق صورت نگرفت و در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار با افزایش قیمت اندک 20 تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم 31 هزار و 670 تومان رسید. مشاهدات به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که تعداد افراد حاضر در صفوف خرید ارز توافقی به نسبت هفته گذشته کاهش یافته است.

عده‌ای از کارشناسان بر این باورند که علت اصلی کاهش حجم متقاضیان ارز توافقی، کاهش شکاف میان ارقام رسمی و غیر‌رسمی بازار است. به عقیده این افراد در حالی که ارقام فروش دلار با نرخ توافقی در محدوده 30 هزار و 400 تا 30 هزار و 700 تومان نوسان می‌کند، خرید دلار توافقی و فروش آن در معاملات بازار آزاد صرفه اقتصادی ندارد.

همچنین این افراد بر این باورند که در صورت تداوم سیاست‌های تسهیلگرانه توسط نهاد‌های بازار‌ساز و از سوی دیگر کاهش مجدد نرخ‌های بازار آزاد، اعتماد جامعه نسبت به نرخ‌های توافقی بیشتر شده و می‌توان از آنها با عنوان ارقام واقعی بازار یاد کرد.

با افزایش نسبی قیمت دلار آزاد نرخ سکه طلا طرح جدید نیز حدود 20 هزار تومان افزایش یافت. البته این در حالی است که با افزایش قابل توجه نرخ جهانی طلا در بازار روز سه‌شنبه، انتظار می‌رود قیمت سکه در معاملات روز‌های انتهایی هفته مجددا افزایشی باشد. قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز سه‌شنبه به رقم 14 میلیون و 850 هزار تومان رسید.

 


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک
 

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
مشاوره فوری با کارشناس فروش مستربچ | اینجا کلیک کنید
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟