عضویت ورود به سایت تبلیغات

ورود به ویکی پلاست

در ویکی پلاست ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت
EN
اخبار منتخب
چهارشنبه ۱۹ دى ۱۳۹۷ ۱۱:۱۷ 0 1745

wikiplast.ir

بازار متشکل ارزی چیست؟

بازار متشکل ارزی چیست؟
بازار متشکل ارزی جزو مهمترین برنامه های عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی بوده است؛ همتی قبلاً در خصوص جزئیات بازار متشکل ارزی گفت: بازار متشکل ارزی باید شکل بگیرد؛ در خیابان و کوچه و پس کوچه ها نمی توان این بازار را شکل داد و نباید بازار غیرمتشکل داشته باشیم.

آخرین آپدیت |بر اساس آخرین خبرها، شیوه‌نامه و دستورالعمل بازار متشکل ارزی تدوین و نهایی شده و تا چند روز آینده این بازار آغاز به کار خواهد کرد:

- شکل‌گیری اتاق تسویه ارزی
- معامله نقدی ارز
- افزایش شفافیت در معاملات و فضای بازار ارز
- حضور صرافی‌ها، صرافی‌‌های بانکی و بانک مرکزی در این بازار و خرید و فروش ارز توسط این بازیگران
- امکان سیاست‌گذاری و مدیریت قیمت‌ها با خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی
- خارج کردن بازار‌های غیررسمی مانند سبزه‌میدان و بازار فردایی از بازیگری در بازار


به گزارش ویکی پلاست، رئیس شورای پول و اعتبار همچنین تاکید دارد که باید فاصله بین نرخ ارز در سامانه نیما و بازار کم شود اما باید ببینیم چگونه می توانیم این موضوع عملیاتی کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در توضیح بیشتر بازار متشکل ارزی گفته است: بازاری که تشکیل خواهد شد، فرصتی می شود برای کسانی که اسکناس ارز و سپس حواله خود را از طریق صرافی ها به بازار عرضه کنند و به پلتفرمی تبدیل خواهد شد که بازار ارز متشکل شود.

در یک هزار و دویست و شصت و چهارمین جلسه شورای پول و اعتبار که شب گذشته (سه شنبه شب، 18 دی 1397) در محل ساختمان بانک مرکزی برگزار شد، موضوع « بازار متشکل معاملات ارزی»، مطرح و مورد تصویب قرار گرفت. این خبر

بر اساس این مصوبه به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارا، «بازار متشکل معاملات ارزی» تشکیل می‌شود تا ارزها در آن به طور نقد مطابق مقررات این مصوبه و سایر مقررات مرتبط با آن در بستر الکترونیکی مورد معامله قرار گیرند.

اعلام جزئیات "بورس معاملات نقدی ارز" توسط دبیرکل کانون صرافان

 رضا ترکاشوند، دبیرکل کانون صرافان:

بازار متشکل معاملات ارز مرجع تعیین نرخ می‌شود؛

 کانون بانک‌های خصوصی، شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون صرافان سه رکن متشکل بازار معاملات ارزی هستند.

تمامی فرآیندهای خرید و فروش ارز در بازار از خریدار تا بانک عامل، حساب بانکی و فروشنده به صورت شفاف مشخص خواهد شد. این اقدام در نهایت منجر به شفافیت در کشف قیمت‌ها در بازار می‌شود و از حیث قیمت و فعالیت شفاف، مشابه بازار سرمایه خواهد بود.

 بانک مرکزی نیز به صورت غیر مستقیم و از طریق بانک‌های عامل در بازار دخالت و به صورت مستقیم بر فعالیت‌ها نظارت داشته باشد.

 مکانیزم قیمت‌گذاری در این بازار به صورت عرضه و تقاضای اولیه است و براساس اعلام های بعدی در بازه زمانی مشخص، قیمت تعیین می‌شود و هر صرافی می‌تواند عرضه کننده یا متقاضی اولیه باشد.

 همچنین قیمت‌گذاری در چارچوبی مشخص و براساس آیین نامه‌ ای که به صلاحدید بانک مرکزی منتشر خواهد شد، تعیین می‌شود.

 صرافان در این بازار نقش مشابه کارگزاران بورس دارند و می‌توانند به نمایندگی صادرکنندگان و شرکت‌های بزرگ در این بازار فعالیت کنند و برای آن ها خرید و فروش و معامله انجام دهند.

امتیاز مطلب: 59%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

واحدهای تولیدی منتخب

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست می باشد طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
تالارها ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
به کانال ویکی پلاست بپیوندید