یکتا رنگدانه تبریز تولیدکننده مستربچ سفید و کامپاند سفید

پودرهای میکرونیزه ایران

بهسا پلیمر پارس

بسپار تجارت آسیا؛ تأمین کننده مواد اولیه پلاستیک و پلیمر و محصولات پتروشیمی

تشریح عملکرد صنعت پتروشیمی در شش ماهه ۱۴۰۱
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگوی ویژه خبری به تشریح عملکرد صنعت پتروشیمی در شش ماهه سال ۱۴۰۱ پرداخت.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، احمد مهدوی ابهری با بیان اینکه صنعت پتروشیمی صنعت پرمزیت کشور است خوشبختانه علی رغم تحریم ها و علی رغم جنگ اقتصادی این صنعت در حال حرکت است , افزود: شش ماهه اول سال 1400 را با شش ماهه اول سال 1401, مقایسه کنیم، در شش ماهه اول سال گذشته 38 میلیون و 660 هزار تن ما تولید داشتیم، اما امسال به 410 میلیون و 550 هزار تن رسیده است که نشان دهنده افزایش، 7 درصد تناژ تولیدمان بوده است و صادراتمان از 15 میلیون و 500 هزار تن به 17 میلیون و 500 هزار تن افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: فروش محصولات به نیما از 7 میلیارد و 91 میلیون دلار در 7 ماهه سال گذشته به 8 میلیارد و 733 میلیون و 300 هزار دلار رسید که 23 درصد افزایش داشته است.

مهدوی ابهری گفت: در 6 ماهه صادرات غیر نفتی ما در سال گذشته 1400 بیست و یک میلیون و 400 هزار تن بوده که امسال 24 ممیز 251 میلیون دلار رسیده این آمار رسمی گمرک ایران است که، 13 درصد رشد داشتیم شرکت های پتروشیمی از 6 میلیون و 950 هزار تن در 6 ماهه سال گذشته رسیدن به 9 میلیارد و 605 میلیون دلار، 38 درصد افزایش رشد داشتند. سایر صادرکنندگان در 6 ماهه سال 1400 چهارده میلیارد و 450 میلیون دلار و امسال 14 میلیارد و 646 میلیون دلار یک درصد رشد داشته است.

ابهری افزود: در رابطه با صادارت کالاهای پتروشیمی محدودیت داریم یعنی صادرات محصولات پتروشیمی صرفاً توسط مجتمع ها انجام می شود و کالایی که در بورس کالا مورد معامله قرار می گیرد و پایین دست آن را می خرد امکان صادرات توسط آن وجود ندارد.

مهدوی با گله مندی از تصمیمات مجلس و دولت تصریح کرد: نکته مهم این است که ما امنیت اقتصادی مان را بالا ببریم و بستر برای بخش خصوصی آماده کنیم تا این بخش به میدان بیاید چون مزیت پتروشیمی است و از منابع غنی هیدروکربوریک برخورداریم.

رئیس اداره پتروشیمی وزارت صمت در این گفتگو خبری با ارائه آماری در رابطه با صادرات پایین دست پتروشیمی گفت: صنعت پایین دست پتروشیمی، در سال 1399 به لحاظ وزنی 600 هزار تن صادرات داشتند و این در سال 1400 به 770 هزار تن افزایش پیدا کرده است به لحاظ وزنی یعنی وزن صادرات پایین دست پتروشیمی ما در سال 1400 نسبت به سال 1399 بیست و یک درصد افزایش داشته است این موضوع در رابطه با میزان ارزش، افزایش 26 درصدی را نشان می دهد یعنی صادرات پایین دست پتروشیمی ما در سال 1399 یک چیزی در حدود 770 میلیون دلار بوده و در سال 1400 تقریباً به 1 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده افزایش 26 درصدی را نشان می دهد.

رسول علیرضایی افزود: پایین دست پتروشیمی، محصولاتی هستند که محصولات پلاستیکی ما آنها را عمدتاً خطاب می کنیم؛ مثل لوله مثل انواع فیلم ها، محصولات نهایی منظورمان است مثل انواع فیلم های پلاستیکی، لوله،کف پوش، سایر مصنوعات پلاستیکی دیگر، صادرات 6 ماهه 1400 ما به لحاظ ارزشی 400 میلیون دلار بوده در سال 1401 به 600 میلیون دلار افزایش پیدا کرده و ما افزایش 48 درصدی در افزایش صادرات 6 ماهه امسال نسبت به 6 ماهه سال گذشته را شاهد هستیم.

علیرضایی تصریح کرد: ما صادرات پایین دستمان 48 درصد در 6 ماهه امسال نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده ولی مقدار عرضه چقدر بیشتر شده 22 درصد، یعنی مقدار افزایش صادرات ما نسبت به سال قبل، تناژ به لحاظ وزنی هم ما افزایش 45 درصدی در شش ماه داشتیم.
 


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
کانال ویکی پلاست اشتراک قیمت ها کانال تلگرام تماس با ما
مشاوره و خرید نرم‌افزار حسابداری سپیدار
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟