یکتا رنگدانه تبریز تولیدکننده مستربچ سفید و کامپاند سفید

سپند پلیمر پیشرو؛ تولیدکننده انواع گرانول پی وی سی PVC

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

لزوم یکپارچگی سیاستگذاری بازرگانی و صنعتی برای حمایت از تولید
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه سیاست‌های تجاری باید در خدمت تولید قرار گیرد، گفت: مرکز پژوهش‌ها بر لزوم انسجام و یکپارچگی سیاستگذاری بازرگانی و صنعتی برای حمایت از تولید تاکید دارد.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، بابک نگاهداری در تشریح سیاست صنعتی گفت: در خصوص سیاست صنعتی در یک تعریف فراگیر، هر نوع مداخله گزینشی دولت به منظور تغییر ساختار تولید به سمت بخش‌‌‌هایی است که انتظار می‌رود با این مداخله چشم‌‌‌انداز روشن‌‌‌تری برای رشد اقتصادی ایجاد کنند.

وی افزود: برای دستیابی به این هدف، سیاست صنعتی باید از صرفا فراهم‌کردن کمک‌‌‌های دولتی برای صنایع فراتر رود؛ موضوعی که نیازمند هدف‌‌‌گیری و انسجام سیاستی به‌ویژه در اتخاذ انواع سیاست‌‌‌های صنعتی، تجاری، اعتباری، آموزشی و فناوری و همچنین سیاست‌‌‌های اقتصاد کلان است. هماهنگی این سیاست‌‌‌ها یا انسجام سیاستی، شرط اساسی موفقیت دولت در هدایت توسعه صنعتی است.

رئیس مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس یادآور شد: در میان این سیاست‌‌‌ها، انسجام سیاست‌‌‌های صنعتی شامل سیاست‌‌‌های رقابتی و ایجاد دسترسی به بازارهای داخلی و سیاست‌‌‌های تجاری شامل ایجاد فضایی برای شکل‌‌‌گیری صنایع جدید اهمیت اساسی دارد؛ چراکه در قالب سیاست‌‌‌های صنعتی دولت می‌‌‌کوشد با اعطای مجوزها، دسترسی به بازار را بهبود ‌‌‌بخشد و مانع سوءاستفاده از قدرت در بازار ‌‌‌شود و همزمان با اعطای امتیازاتی، زمینه شکل‌‌‌گیری صنایع جدید را فراهم سازد.

وی ادامه داد: در قالب سیاست‌‌‌های تجاری، دولت می‌‌‌کوشد بازارها را یکپارچه کند و در عین حال فضا را برای شکل‌‌‌گیری صنایع جدید فراهم سازد. انسجام این دو دسته سیاست‌‌‌ها برای آنکه مجوزها و شکل‌‌‌گیری صنایع جدید با قدرت پیش رود، بسیار اهمیت دارد. نگاهداری با بیان اینکه سیاست‌‌‌های تجاری باید در خدمت تولید قرار گیرند و به صورت یکپارچه اتخاذ شوند، تاکید کرد: برای بهینه‌شدن فرآیند تولید و تامین، لازم است کل زنجیره تولید و تامین در هر زمینه در یک ‌ساختار و به شکل متمرکز پیگیری شود. مدیریت یکپارچه سبب حداکثر شدن ایجاد ارزش‌افزوده در زنجیره ارزش و پاسخگویی بهتر دستگاه‌‌‌ها و عدم‌تزاحم وظایف و اختیارات می‌شود.

وی افزود: در اکثر کشورهای جهان، صرف‌نظر از شکل یا عنوان وزارتخانه، سیاست‌‌‌های تجاری و صنعتی کاملا همسو و منسجم اتخاذ می‌‌‌شوند و این گونه نیست که سیاستگذاری و برنامه‌ریزی واردات منفک از سیاستگذاری تولید باشد؛ عمده مطالعات کارشناسی داخل کشور نیز به لزوم یکپارچگی سیاست‌‌‌های صنعتی و تجاری به‌ عنوان الزام نظام سیاستگذاری صنعتی پرداخته‌‌‌اند و این موضوع به‌عنوان ایده غالب در جامعه نخبگانی کشور مطرح است.

رئیس مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس یادآور شد: سیاست‌‌‌های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز شکوفایی بخش تولید را در سایه ارتقای رقابت‌‌‌پذیری و افزایش بهره‌‌‌وری عوامل تولید، هدایت و تقویت تحقیق و توسعه با هدف ارتقای درجه ساخت داخل، گسترش اقتصاد دانش‌بنیان، حمایت از تولید محصولات با ماهیت راهبردی موردنیاز مصارف عمومی یا بخش تولید کشور، تکمیل زنجیره ارزش، شفاف‌‌‌سازی و به‌هنگام‌‌‌سازی آمار و اطلاعات و تسهیل دسترسی به آن و جلوگیری از ایجاد انحصار در چرخه تولید و تجارت تا مصرف را به عنوان ملزومات آن مورد تاکید قرار داده است و به‌وضوح نگاه زنجیره‌‌‌ای به تولید در سیاست‌‌‌های کلی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی و لزوم انسجام سیاستی برای شکوفایی بخش تولید و توسعه صنعتی نیز نگاه غالب است./ روابط‌عمومی مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس شورای اسلامی


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
مشاوره فوری با کارشناس فروش مستربچ | اینجا کلیک کنید
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟