ویرا صنعت تولید و ارايه کننده تجهیزات تولیدی صنعت پلاستیک

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

پیشخوان خبر اسناد و بخشنامه ها
پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ۰۸:۳۷ 0

سکه به کانال 14 میلیون تومانی بازگشت

پلن کوتاه‌مدت بازارساز ارزی

پلن کوتاه‌مدت بازارساز ارزی
نرخ دلار سامانه بازار متشکل به سمت مرز کانال 27 هزار تومانی به حرکت درآمد. پس از بالارفتن دست خریداران در فضای روزهای اخیر بازار ارز، روز گذشته قیمت هر برگ اسکناس دلار در سامانه بازار متشکل با 261 تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم 26 هزار و 945 تومان رسید.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران بر این باورند که افزایش نرخ اسکناس آمریکایی در سامانه‌های رسمی فروش ارز می‌تواند ناشی از تغییر سیاست‌های ارزی نهادهای بازارساز باشد. به‌صورتی که با کنترل قیمت ارز و جلوگیری از نوسانات چشمگیر به آهستگی نرخ ارز را با نرخ تورم به تعادل برسانند و از ایجاد شکاف میان نرخ رسمی ارز با نرخ‌های مطرح شده در معاملات بازار غیررسمی جلوگیری کنند.

از سوی دیگر در معاملات بازار طلا، نرخ سکه مجددا شاهد کاهش قیمت بود. پس از عقبگرد قیمت سکه امامی از پله‌های میانی کانال 15 میلیون تومانی در روزهای میانی هفته جاری روز گذشته نیز قیمت این قطعه فلز گران‌بها روی پله دهم کانال 14 میلیون تومانی ایستاد.

روزگذشته  نرخ سکه طلا در بازار تهران کاهشی بود. هر سکه با حدود 50 هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم 14 میلیون و 950 هزار تومان فعالیت خود را آغاز کرد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز عوامل مختلفی می‌توانند در رخ دادن روند کاهشی نرخ سکه در روز گذشته موثر باشد.

به صورت کلی ارزش ذاتی سکه طلا در بازار ایران از حاصل‌ضرب 3 عامل «نرخ اونس جهانی طلا»، «نرخ ارز در بازار آزاد» و «ضریب تبدیل وزن اونس به گرم سکه» به دست می‌آید.

اختلاف میان رقم به دست آمده به عنوان ارزش ذاتی با نرخ معامله شده در بازار نیز به عنوان حباب قیمتی سکه مطرح می‌شود. در نتیجه به غیر از عامل سوم تشکیل‌دهنده ارزش ذاتی سکه که رقمی ثابت و معادل 2353/ 0 است دیگر موارد مطرح شده می‌تواند در تغییر نرخ سکه در بازار تهران موثر باشد.

به‌طور مثال با ثبات نرخ جهانی اونس طلا و بالا رفتن نرخ ارز در معاملات غیررسمی روند قیمت سکه نیز افزایشی خواهد بود یا در شرایط دیگر با ثبات نرخ اونس و ارز، تغییر میزان عرضه و تقاضای سکه که عامل افزایش یا کاهش نرخ حباب قیمتی این کالای سرمایهای است محرک تغییر نرخ سکه خواهد بود.

در بازار روزهای گذشته نیز کاهش نسبی نرخ اونس جهانی طلا در کنار کاهش حجم تقاضا را می‌توان به عنوان دلایل عقبگرد سکه از کانال قیمتی 15 میلیون تومانی مطرح کرد. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا در بازار روز گذشته با حدود 80هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم 14 میلیون و 920 هزار تومان رسید.

روز چهارشنبه نمودار قیمت دلار در سامانه‌های رسمی فروش ارز مجددا افزایشی بود. هر برگ اسکناس دلار در سامانه بازار متشکل روز گذشته با 261 تومان افزایش به رقم 26 هزار و 945تومان رسید و در آستانه ورود به کانال قیمتی 27 هزار تومانی قرار گرفت.

کارشناسان ارزی بازار تهران نیز از تغییر سیاست‌های بازار‌ساز در جهت همگام‌سازی نرخ ارز با نرخ تورم سخن گفتند. طبق آمارهای رسمی منتشر شده در انتهای اردیبهشت ماه، نرخ تورم نقطه به نقطه رقمی معادل 3/ 39 درصد برآورد شده‌ است.

کارشناسان نیز با اشاره به رقم مذکور بر این باورند که نرخ دلار در بازار تهران در جهت همراهی با تورم نیازمند افزایش قیمت است و نهادهای بازارساز در روزهای گذشته با افزایش کنترل شده نرخ ارز در تلاشاند تا از نوسانات افزایشی چشمگیر در این بازار جلوگیری کنند.
 


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک
 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
خرید از بورس کالا
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟