پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

پیشخوان خبر بانک مرکزی
پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۸:۰۱ 0

عملکرد سکه و ارز در فروردین بررسی شد

صعود دلار در ابتدای 1401

صعود دلار در ابتدای 1401
شاخص بازار ارز در نخستین ماه سال جدید شاهد افزایش قیمت بود. معامله‌‌‌گرانی که در انتهای سال گذشته اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سکه و ارز داخلی کردند تا انتهای فروردین ماه در ازای خرید دلار و سکه به ترتیب به میزان 03/ 6 و 76/ 6‌ درصد سود کسب کردند.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، تحلیلگران بازار از علل متفاوتی در توجیه افزایش قیمت‌های مشاهده شده در نرخ دلار و سکه صحبت می‌کنند، که از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به «تداوم یافتن مذاکرات وین و انتشار اخبارهای گوناگون از مذاکرات» و «تغییر فاز انتظارات جامعه از بازار به دلیل تداوم شرایط تورمی» اشاره کرد.

بازار ارز تهران در فروردین ماه سال جدید شاهد حضور نرخ دلار در 3 کانال متفاوت بود. در ابتدای معاملات نوروزی، دلار با نوسان در محدوده قیمتی 26‌هزار و 200 تا 26‌هزار و 600 تومان فعالیت خود را آغاز کرد. نخستین حضور نرخ این ارز در کانال 27‌هزار تومانی به تاریخ 9فروردین سال‌جاری رخ داد.

پس از این تاریخ اسکناس آمریکایی 4 روز حوالی مرز کانال‌های 26 و 27‌هزار تومانی به نوسان پرداخت و پس از آن با آغاز معاملات رسمی و از نیمه فروردین ماه دلار به سطح قیمتی 27‌هزار و 600 تومان رسید.د

ر ادامه ماه نخست سال نیز نرخ ارز مذکور مجددا شاهد افزایش قیمت بود. در روز 22 ماه گذشته دلار برای نخستین بار پس از 70 روز در سطوح قیمتی کانال 28‌هزار تومانی معامله شد. اما پس از دو تلاش ناموفق در جهت عبور از سقف مقاومت 28‌هزار و 120 تومانی در روز‌های 23 و 28 فروردین ماه نرخ این ارز تعدیل شده و در کانال پایین‌تر مستقر شد.

عده‌ای از تحلیلگران، عدم‌حصول نتیجه نشست‌های ایران و گروه 1+4 را از مهم‌ترین عوامل آغاز روند افزایش نرخ دلار در سال جدید می‌دانند. از اواخر اسفند ماه سال گذشته و با انتشار خبر توقف مذاکرات هسته‌ای وین برای مدتی نامعلوم، زمزمه‌هایی از عدم‌نتیجه دهی این نشست‌ها توسط معامله‌گران افزایشی بازار ارز مطرح شد.

اکثریت این افراد در راستای کانال شکنی‌های کاهشی دلار در سه ماه پایانی سال گذشته دچار ضرر و زیان‌های قابل‌توجهی شده بودند در همین راستا با بزرگنمایی اخبار و سیگنال‌های منفی و از طرف دیگر ارائه نرخ‌های بالاتر از نرخ روز در معاملات فردایی دلار را در مسیر افزایشی جدید قرار دادند.

البته عده دیگری از کارشناسان اقتصادی بازار تهران این صعود یک کانال دلار را در راستای نرخ تورم دانسته و بر این باورند که حضور نرخ این ارز در کانال 27‌هزار تومانی با توجه به تورم حدودا 6‌درصدی زمستان 1400 تعجب برانگیز نیست.

همچنین این افراد سطوح قیمتی دو کانال 27 و 28‌هزار تومانی را در صورت عدم‌انتشار اخبار جریان‌ساز جدید، بازه نوسان متعادل دلار در بهار 1401 خواندند. در نهایت قیمت روز گذشته، به سطح 27‌هزار و 780 تومان رسید که نسبت به‌روز قبل از آن 160 تومان افزایش را تجربه کرد.

رشد 7‌درصدی قیمت سکه در سال جدید

هر قطعه سکه امامی در معاملات سال جدید با حدود 7‌درصد بازدهی مثبت از رقم 12‌میلیون و 260‌هزار تومان در 28 اسفند 1400 به رقم 13‌میلیون و 90‌هزار تومان در 31 فروردین 1401 رسید.

دلار در بازار آزاد که از مهم‌ترین پارامتر‌های محاسبه نرخ سکه به شمار می‌رود تاثیر بسزایی در روند افزایشی قیمت سکه امامی داشته است.

از دیگر عوامل مهم و تاثیر‌گذار بر رشد قیمت سکه می‌توان به نوسانات نرخ اونس طلای جهانی اشاره کرد. هر قطعه ربع‌سکه نیز در فروردین ماه با میانگین حدود یک میلیون تومان نرخ حباب بالاتر از سکه یک گرمی و سکه امامی در صدر میزان تقاضای بازار طلا قرار دارد.
 


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک
 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
حساب من خرید بسته تبلیغات تلگرام
شیمی پل : تامین کننده محصولات شیمیایی و پلیمری
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟