شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳

زرین نپتا

وکس سیبویه تولیدکننده وکس های دوقطبی و ناقطبی pe و pp

بسپار تجارت آسیا؛ تأمین کننده مواد اولیه پلاستیک و پلیمر و محصولات پتروشیمی

پیشخوان خبر
۱۸ تير ۱۴۰۳ 0 950

تالار فرآورده‏‏‌های نفتی همراستا با بازار جهانی حرکت کرد

تداوم صعود نرخ پایه پتروشیمی‏‏‌ها

تداوم صعود نرخ پایه پتروشیمی‏‏‌ها
قیمت پایه محصولات پتروشیمی در روز ۱۷تیر در حالی افزایشی اعلام شد که قیمت‌های جهانی فرآورده‌‌‌های نفتی تحت‌تاثیر نوسانات مثبت شاخص برنت افزایشی رقم خورده است.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، علاوه بر این موضوع دلار مبادله‌‌‌ای نیز با رشد ۰.۳۸درصدی همراه بوده و به طور کلی قیمت پایه محصولات پتروشیمی و پلیمری‌‌‌ با توجه به دو فاکتور مهم قیمت جهانی و نرخ دلار مبادله‌‌‌ای با افزایش همراه شده است.

شاخص برنت در بحبوبه اخباری مبنی بر آتش‌‌‌بس در نوار غزه در نوسان قیمتی قرار گرفته است، به طوری که هفته گذشته در مدار صعود بود و از ۴ژوئیه در مسیر نزولی قرار گرفته و در روز ۵ژوئیه در قیمت ۸۶دلار و ۹۷سنت به ازای هر بشکه قرار داشته است.

احتمال اتمام جنگ در منطقه خاورمیانه میزان عرضه و تقاضای تابستانه نفت را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. از این‌رو شاخص برنت چهارمین افزایش هفتگی متوالی خود را به ثبت رساند و حدود ۳‌درصد افزایش یافت که ناشی از کاهش ذخایر نفت خام آمریکا و تقاضای فصلی قوی بود.

EIA ایالات‌متحده گزارش داد که در هفته گذشته ۱۲.۲میلیون بشکه کاهش قابل‌توجهی در ذخایر نفت خام ایالات متحده رخ داده که بسیار بیشتر از ۶۸۰‌هزار بشکه پیش‌بینی‌شده بود. قیمت پایه جهانی محصولات پتروشیمی نیز تحت‌تاثیر این موضوع افزایشی شد و از این‌رو قیمت‌های داخلی محصولات شیمیایی و پلیمری نیز صعودی شدند.

تغییرات قیمت‌های پایه اعلام‌شده در روز ۱۷تیرماه بیشتر تحت‌تاثیر قیمت‌های جهانی بوده و دلار حواله مبادله‌‌‌ نقش موثری در تغییر قیمت‌ها نداشته است.

بازار جهانی، پتروشیمی‌‌‌ها را گران کرد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی روز یکشنبه ۱۷تیرماه در حالی اعلام شد که قیمت‌های پایه از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال‌جاری روند افزایشی را در پیش گرفته‌‌‌اند. نرخ دلار مبادله‌‌‌ای برای نهمین هفته متوالی حدود ۱۶۳تومان افزایش داشت.

به عبارت بهتر دلار مبادله‌‌‌ای از ۴۲‌هزار و ۹۹۶تومان در روز ۳تیرماه به ۴۳‌هزار و ۱۵۹تومان در روز ۱۷تیرماه رسید و با ۰.۳۸‌درصد رشد همراه شده و از این‌رو موجب افزایش یکپارچه قیمت پایه محصولات پتروشیمی شد.

این موضوع در حالی رخ داده است که قیمت‌های جهانی در کانال صعودی قرار دارند و از طرفی قیمت نرخ دلار حواله در بازار مبادله‌‌‌ای به مسیر تدریجی رشد خود ادامه می‌دهد و موجب افزایش قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بازار داخلی شده است. قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در حالی افزایش یافتند که تغییر قیمت بسیاری از کالاها به میزان رشد دلار است و نشان می‌دهد که قیمت‌های جهانی بدون تغییر مانده‌‌‌اند.

بررسی قیمت پایه محصولات پلیمری اعلام‌شده در روز ۱۷ تیرماه نشان می‌دهد که ۹۰‌درصد محصولات این گروه با رشد قیمت همراه بودند و در این بین پلی‌‌‌پروپیلن شیمیایی ۴۴۰L-۵۴۸R  با رشد ۲.۷‌درصد معادل یک‌هزار و ۲۶۵تومان به قیمت ۴۸‌هزار و ۲۶تومان رسیده است.

در گروه کالاهایی که با دلار مبادله‌‌‌ای قیمت‌گذاری می‌‌‌شوند، پلی‌‌‌اتیلن سنگین بادی با ۱.۶‌درصد افت، آخرین کالای کاهشی در این گروه بود که نسبت به هفته گذشته ۶۰۰تومان کاهش قیمت را به ثبت رسانده است. قیمت جهانی این محصول پلیمری نیز ۸۶۳دلار به ازای هر تن به ثبت رسیده است که نسبت به هفته گذشته ۱۸‌درصد کاهش قیمت به ازای هر تن را گزارش می‌کند.

به‌طور کلی گروه محصولات پلیمری به صورت یکپارچه با افزایش قیمت همراه بودند و رشد قیمت‌ها تحت‌تاثیر بازار جهانی و نرخ دلار مبادله‌‌‌ای اتفاق افتاده است و پلی‌‌‌اتیلن سنگین دورانی و اکریلونیتریل بوتادین استایرن ۰۱۵۰ دو محصول دیگر کاهشی پلیمری‌‌‌ها بودند.

در گروه کالاهایی که با دلار مبادله‌‌‌ای ۲۸‌هزار و ۵۰۰تومان قیمت‌گذاری می‌‌‌شوند نیز حدود ۹۰محصول پلیمری با افزایش قیمت نسبت به هفته گذشته همراه بودند و در این گروه پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بطری BG۸۲۱ با ۰.۶۳‌درصد رشد در رده نخست این گروه قرار گرفته است.

این در حالی است که دلار مبادله‌‌‌ای موثر بر قیمت‌گذاری این گروه در روز ۱۷تیر نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته و رشد قیمت‌ها تحت‌تاثیر تغییر قیمت‌های جهانی اتفاق افتاده است.

در گروه کالایی شیمیایی‌‌‌ها نیز بیشتر گروه‌‌‌ها با افزایش قیمت همراه بودند و آمونیاک (گاز) با ۸.۱‌درصد رشد در رده نخست محصولات شیمیایی قرار دارد و در روز ۱۷تیرماه قیمت پایه این محصول یک‌هزار و ۱۱تومان به ازای هر کیلوگرم اعلام شد و آمونیاک (مایع) نیز با ۸.۱‌درصد افزایش قیمت در رتبه دوم افزایشی‌‌‌های گروه شیمیایی‌‌‌ها قرار گرفت.

متانول با ۱.۵‌درصد کاهش در قعر جدول شیمیایی‌‌‌ها قرار دارد. افزایش قیمت پایه محصولات شیمیایی نیز تحت‌تاثیر تغییرات ۱۶۳تومانی نرخ دلار مبادله‌‌‌ای رقم خورده است.

بی‌‌‌رمقی در بازار فرآورده‌‌‌های نفتی بورس‌کالا

بررسی تالار پتروشیمی و فرآورده‌‌‌های نفتی نشان می‌دهد که در بازه زمانی 9 تا 15تیرماه چیزی حدود 112‌هزار و 624 تن محصول پلیمری در این بازار عرضه شده که با استقبال 148‌هزار و 958تنی مواجه شد و در پایان 96‌هزار و 272تن از این محصول با میانگین قیمت موزون 49‌هزار و 576تومان به ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت. مقایسه آمار و ارقام رینگ صنعتی فرآورده‌‌‌های نفتی طی دو هفته گذشته نشان می‌دهد که میزان عرضه محصولات پلیمری ظرف هفته گذشته نسبت به بازه زمانی 2 تا 8تیرماه حدود 2‌درصد کاهش داشته است.

مقایسه میزان تقاضا نیز رشد 12درصدی را گزارش می‌کند و میزان معاملات طی 9 تا 15تیرماه نسبت به هفته پیش از آن رشد 1.9درصدی را به ثبت رسانده است.

این در حالی است که قیمت معاملات طی دو هفته متوالی 2.3‌درصد رشد را گزارش می‌کند. همچنین در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران ظرف بازه زمانی 9 تا 15تیر 45‌هزار و 734تن محصولات شیمیایی عرضه شد که با تقاضای 36‌هزار و 863تنی مواجه شد و در پایان 27‌هزار و 948تن از محصولات شیمیایی با میانگین قیمت موزون 36‌هزار و 878تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش رسید.

مقایسه قیمت معاملاتی دو هفته متوالی رشد 1.1درصدی را به ثبت رسانده است. از این‌رو میزان معاملات طی هفته گذشته 44‌درصد کاهش داشته است و بنابراین میزان عرضه و تقاضا در بازه زمانی 9 تا 15‌تیر ماه نسبت به هفته پیش از آن به ترتیب 32 و 33‌درصد افت را به ثبت رسانده است.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
امتیاز مطلب: 100%

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

پربازدیدترین شرکت ها

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
قیمت بازار اشتراک قیمت کانال تلگرام تبلیغات
بسپار تجارت آسیا؛ تولید و صادرات کامپاندهای پلیمری قیمت بازار قیمت جهانی تلگرام واتس اپ تبلیغات
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟