شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳

زرین نپتا

وکس سیبویه تولیدکننده وکس های دوقطبی و ناقطبی pe و pp

بسپار تجارت آسیا؛ تأمین کننده مواد اولیه پلاستیک و پلیمر و محصولات پتروشیمی

پیشخوان خبر
۲۹ خرداد ۱۴۰۳ 0 108

معاملات بازار فردایی دلار به تعویق می‌افتد؟

بی‌میلی کم‌سابقه فعالان ارزی

بی‌میلی کم‌سابقه فعالان ارزی
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار ارز غیر‌رسمی در کم‌رمق‌ترین روز‌های خود قرار دارد. به‌نظر می‌رسد معامله‌گران میلی به خرید یا فروش دارایی‌های خود ندارند. تعطیلی بازار در روز‌های میانی هفته نیز به این کم رمقی دامن زده است.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، معاملات فردایی برای شنبه آتی نرخ می‌خورد و حجم بازار نقدی به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران خبر از انجماد معاملات می‌دهد.  تحلیلگران معتقدند که تا زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری یخ بازار آب نخواهد شد. در شرایطی که بازه نوسان نرخ ارز کوچک می‌شود، سود شرکت در معاملات نیز برای فعالان ارزی کاهش می‌یابد در نتیجه این افراد از بازار فاصله می‌گیرند. در هفته‌های اخیر نرخ دلار آزاد به عنوان شاخص بازار ارز تهران در یک بازه به طول کمتر از هزار تومان به نوسان پرداخته است.

کاهش دمای بازار دلار به قدری تشدید شده که در هفته جاری بازه نوسان این ارز به زیر 100 تومان کاهش یافته است. به‌طور مثال در بازار روز یکشنبه هر برگ اسکناس دلار آزاد با افت 50 تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 58 هزار و 800 تومان به فروش رسید. اما چشم‌انداز کارشناسان از بازار پس از انتخابات به چه شکل است؟

به‌طورکلی مواردی مانند بهبود روابط خارجی و گشایش‌های اقتصادی در کنار تداوم گفت‌وگو‌ها با غرب در جهت رفع تحریم‌های اقتصادی از جمله مواردی است که می‌تواند با اثر‌گذاری بر انتظارات تورمی فعالان بازار زمینه‌ساز نوسانات کاهشی نرخ ارز شود. البته که هریک از این موارد در صورت وقوع در طولانی‌مدت اثرات محسوسی بر بازار ارز خواهد گذاشت.

اما تحلیلگران معتقدند که واکنش انتظاراتی بازار نسبت به پیروزی هریک از نامزد‌های ریاست‌جمهوری ناگزیر و سریع خواهد بود. به‌طورکلی با توجه به رویکرد سیاسی و سابقه فعالیت هر یک از نامزد‌های انتخابات پیش‌رو، می‌توان پیش‌بینی کرد که روند بازار در هفته‌های پس از اعلام نتایج چگونه خواهد بود.

در صورت پیروزی فردی با برنامه اقتصادی جامع و مشخص و همچنین دارای نگرش مثبت نسبت به گفت‌وگو‌های رفع تحریمی، بازار می‌تواند شاهد یک فشار انتظاراتی کاهشی باشد و شاخص‌های ارزی در سطوح قیمتی پایین‌تر خرید و فروش شوند. اما درصورتی که نامزد انتخابات پیش‌رو در برنامه خود خودکفایی اقتصادی را نسبت به تمرکز روی مساله رفع تحریم‌ها ارجحیت بدهد، احتمال دارد که بازار ارز نسبت به انتخاب او واکنش انتظاراتی منفی نشان داده و شاخص‌های بازار ارز افزایشی شوند.

اما در مجموع می‌توان گفت که واکنش‌های انتظاراتی در صورت اتخاذ رویکرد اقتصادی مناسب از سوی کابینه دولت جدید می‌تواند فروکش کند. در بازار روز‌های تعطیل هفته جاری همزمان با ثبات نرخ ارز، قیمت قطعات مختلف سکه طلا تحت تاثیر افت ارزش طلای جهانی، کاهشی ثبت شد.

هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز یکشنبه با 250 هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین از کانال 40 میلیون تومانی خارج و در رقم 39 میلیون و 950 هزار تومان به فروش رسید.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
امتیاز مطلب: 0%

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

پربازدیدترین شرکت ها

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
قیمت بازار اشتراک قیمت کانال تلگرام تبلیغات
بسپار تجارت آسیا؛ تولید و صادرات کامپاندهای پلیمری قیمت بازار قیمت جهانی تلگرام واتس اپ تبلیغات
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟