شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

پاکان پلاستکار

وکس سیبویه تولیدکننده وکس های دوقطبی و ناقطبی pe و pp

بسپار تجارت آسیا؛ تأمین کننده مواد اولیه پلاستیک و پلیمر و محصولات پتروشیمی

در کمیته حمایت از کسب‌ و کار چه گذشت؟
در نشست کمیته حمایت از کسب‌وکار مقرر شد شورای‌رقابت ظرف سه ماه اساسنامه‌‌‌‌‌های پیشنهادی درباره نهادهای تنظیم‌‌‌‌‌گر صنعت برق، پتروشیمی و بازیافت را بازنگری و برای دولت ارسال کند.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، اعضای کمیته حمایت از کسب و کار در هشتادونهمین نشست این کمیته مقرر کردند، شورای‌رقابت ظرف سه ماه اساسنامه‌‌‌‌‌های پیشنهادی درباره نهادهای تنظیم‌‌‌‌‌گر صنعت برق، پتروشیمی و بازیافت را بازنگری و برای دولت ارسال کند. این اساسنامه‌‌‌‌‌ها طبق درخواست بخش‌خصوصی و با تایید شورای‌رقابت مبنی‌بر وجود انحصار در سه حوزه پتروشیمی، صنعت برق و بازیافت، طی ۷ سال‌تدوین شدند و متاسفانه به دلیل برخی مقاومت‌‌‌‌‌ها در بدنه دولت همچنان اجرایی نشده‌اند.

در این نشست همچنین عدم‌پرداخت سهم یک در‌هزار درآمد موضوع تبصره‌(۲) ماده‌(۱۸۶) قانون مالیات‌‌‌‌‌های مستقیم به تشکل‌های صنفی بررسی و مقرر شد برای اجرای دقیق این ماده‌قانونی، آیین‌نامه اجرایی تنظیم شود.

 پیش‌‌‌‌‌نویس آیین‌نامه به همت دبیرخانه کمیته حمایت از کسب‌ و کار تهیه می‌شود و بعد از تایید اعضای کمیته برای تصویب در اختیار دولت قرار خواهد گرفت.

در ابتدای این‌نشست، محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس‌‌‌‌‌جمهور که ریاست دوره‌‌‌‌‌ای کمیته حمایت از کسب‌وکار را به عهده دارد، نقش این کمیته در راستای تحقق شعار سال‌(جهش تولید با مشارکت مردم) را موثر ارزیابی کرد و گفت: ضرورت دارد سازوکار تولید را مورد بازنگری قرار دهیم تا سرمایه‌های خرد و کلان مردم را به سمت تولید سوق دهیم و این کمیته بیشترین نقش را در تحقق این امر برعهده دارد.

در ادامه محمدرضا فاروقی، رئیس کمیسیون گمرک اتاق ایران درباره امکان تودیع ضمانت عوارض صادراتی، توضیحاتی را ارائه داد و گفت: درنظرگرفتن این امکان یکی از مطالبات بخش‌خصوصی بوده که متاسفانه قانون درباره آن سکوت کرده‌است.

 تودیع ضمانت‌نامه عوارض صادراتی یکی از تسهیلاتی است که می‌توان برای تقویت صادرات، اجرایی کرد.

دهقان در واکنش به طرح این درخواست و باتوجه به تایید آن از طرف گمرک و وزارت اقتصاد، گفت: تقاضایی از طرف وزارتخانه‌‌‌‌‌های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و معاونت حقوقی ریاست‌‌‌‌‌جمهوری تهیه و اجرایی‌شدن موضوع از این طریق پیگیری می‌شود و در صورت نیاز از سازوکار قانونی یا روش دیگری، امکان تودیع ضمانت‌نامه عوارض صادراتی مهیا خواهد شد.

در ادامه کیوان کاشفی، عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران و قائم‌‌‌‌‌مقام دبیر کمیته حمایت از کسب‌وکار درباره بر‌‌گزاری جلسات کمیته در سال‌۱۴۰۲ و دستاوردهای آن، توضیحاتی را ارائه داد و سپس راه‌اندازی نهاد تنظیم‌‌‌‌‌گر حوزه بازیافت، صنعت برق و پتروشیمی به‌عنوان دستور اول این نشست، مورد‌توجه قرارگرفت.

طبق گزارشی که در جلسه تشریح شد، با وجود صدور مصوبه شورای‌ رقابت مبنی‌بر لزوم تاسیس نهادهای مستقل تنظیم‌‌‌‌‌گر در هر سه حوزه و حتی تدوین اساسنامه‌‌‌‌‌های این سه نهاد، کار روی زمین باقی‌مانده و حتی با بررسی مجدد موضوع، شورای‌رقابت تشکیل نهادهای تنظیم‌‌‌‌‌گر را از دستورکار خارج کرده‌است.

توسعه صنعت برق، بازیافت و پتروشیمی مشروط به ایجاد بازار رقابتی است

محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران نیز درباره لزوم ایجاد نهادهای مستقل تنظیم‌‌‌‌‌گر در راستای ایجاد محیط رقابتی در بازار گفت: در حوزه‌های بازیافت، برق و پتروشیمی، دولت به‌صورت انحصارگونه تمام وجوه فعالیت را در اختیار دارد و ضروری است که این انحصار بشکند و زمینه تنظیم‌گری توسط یک نهاد مستقل، بیرون از بدنه دولت، مهیا شود.

او ادامه‌داد: مصادیق انحصار درباره صنعت برق، پتروشیمی و صنعت بازیافت شفاف و مشخص است چون قیمت‌گذاری برق، توزیع‌‌‌‌‌کننده آن، قانون‌گذار برای این صنعت و... دولت است و با این شرایط، سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی ورود نمی‌کند چون توان رقابت با دولت را ندارند؛ این در حالی است که مرتب، مصرف در حال افزایش است؛ از طرفی به افزایش سطح تولید اشاره می‌کنیم و در مقابل سرمایه‌گذاری جدیدی در حوزه تولید برق اتفاق نمی‌‌‌‌‌افتد. تولید به انرژی نیاز دارد.

در ادامه آرش نجفی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران تشکیل نهاد تنظیم‌‌‌‌‌گر را یک ضرورت دانست و گفت: نمونه موفق در ایجاد یک نهاد مستقل تنظیم‌‌‌‌‌گر را در بخش مخابرات می‌بینیم.

خوشبختانه امروز کمترین دغدغه را در این حوزه داریم چون روند فعالیت‌ها بر اساس یک رگولاتوری مستقل دنبال می‌شود. اتاق ایران ۷سال ‌روی این موضوع کار کرده و اساسنامه و ترتیب اعضای نهادهای تنظیم‌‌‌‌‌گر را به‌طور دقیق تدوین کرده‌است.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
امتیاز مطلب: 0%

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

پربازدیدترین شرکت ها

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
قیمت بازار اشتراک قیمت کانال تلگرام تبلیغات
بسپار تجارت آسیا؛ تولید و صادرات کامپاندهای پلیمری قیمت بازار قیمت جهانی تلگرام واتس اپ تبلیغات
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟