شنبه ۲ تير ۱۴۰۳

وکس سیبویه تولیدکننده وکس های دوقطبی و ناقطبی pe و pp

بسپار تجارت آسیا؛ تأمین کننده مواد اولیه پلاستیک و پلیمر و محصولات پتروشیمی

اخبار منتخب
۱۶ بهمن ۱۴۰۲ 0 202

سیگنال مثبت جهانی مانع اثرگذاری توقف رشد نرخ ارز بر رینگ پتروشیمی‏‏‌ها شد

زیر و بم رشد بهای پلیمرها

زیر و بم رشد بهای پلیمرها
افزایش بهای جهانی محصولات پلیمری و شیمیایی سیگنال‌‌‌ساز اصلی رینگ پتروشیمی در هفته جاری است. در حالی که نرخ حواله ارز در بازار مبادله ظرف هفته گذشته تغییری نداشت، رشد قیمت جهانی به افزایش قیمت‌های پایه در رینگ فیزیکی انجامید.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، به شکل معمول رشد قیمت‌های پایه می‌‌‌تواند محرک خرید بیشتر میان متقاضیان باشد. با این حال با توجه به افت نرخ ۲.۵درصدی بهای نفتا ظرف روز پایانی هفته گذشته و عقبگرد قابل ملاحظه بهای دلار در بازار آزاد بعید است که رشد قیمت‌ها به بروز هیجانی جدید در رینگ محصولات پلیمری بینجامد.


قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی برای عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران در شرایطی اعلام شد که نرخ حواله ارز در بازار مبادله به‌‌‌عنوان نرخ ارز معیار در تعیین قیمت پایه عمده محصولات این رینگ تغییری نداشت. با این حال افزایش بهای اغلب محصولات پلیمری و شیمیایی در رینگ جهانی باعث شد تا نرخ‌های پایه افزایشی اعلام شود.

ظرف هفته گذشته نفتا در سقف قیمتی خود در بازه سه‌ماهه یعنی پس از روزهای پایانی اکتبر 2023 نوسان داشت و این موضوع محرک بهای اغلب محصولات پتروشیمی در بازار جهانی شد. نفتا خوراک اصلی بسیاری از واحدهای پلیمری در دنیا بوده، بنابراین بهای این محصولات با آن نوسانی همگرا دارد.

اوج‌‌‌گیری بهای نفتا در بازار جهانی زمینه‌‌‌ساز رشد بهای محصولات پلیمری در رینگ جهانی و بازار داخلی شد. با وجود این، ظرف روز پایانی هفته اخیر این محصول که اغلب محصولات پتروشیمی با آن نوسانی همگرا دارد، سقوط 2.5درصدی داشت. در صورتی که ظرف هفته جاری نیز این عقب‌‌‌نشینی قیمتی ادامه‌‌‌دار شود قیمت‌های پایه داخلی از منظر این سیگنال افزایشی می‌شوند.

رقابت در رینگ پلیمرها شدت گرفت؟

ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه امسال بالغ بر 113‌هزار تن محصولات پلیمری در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران عرضه شد که برای این محصول تقاضایی بالغ بر 179‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش 106‌هزار و 935تن محصول از این بازار انجامید. 

به این ترتیب 94.5‌درصد حجم عرضه‌‌‌ها در این روز مورد معامله قرار گرفت. افزایش انتظارات تورمی باعث رقابت هیجانی در رینگ محصولات پلیمری شد که همچنان قیمت پایه آن براساس نرخ ارز 28‌هزار و 500تومانی تعیین می‌شود. در عین حال ناترازی در عرضه و تقاضا در رینگ محصولاتی نظیر پلی‌‌‌پروپیلن‌‌‌ها نیز باعث شد تا متقاضیان این محصولات رقابت‌‌‌های 20 تا 60درصدی برای کسب سهم از این عرضه‌‌‌ها داشته باشند.

بررسی روند معاملات محصولات پلیمری در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران از آن حکایت دارد که بیشترین رقابت قیمتی برای پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بطری رقم خورده است. متقاضیان این محصول رقابت‌‌‌های سنگین قیمتی از 100 تا 112درصدی را برای کسب سهم از عرضه این محصول در رینگ فیزیکی بورس‌کالا به ثبت رساندند.

افزایش فاصله میان نرخ ارز مورد استفاده در تعیین قیمت پایه و نرخ ارز در بازار آزاد، محرک رقابت قیمتی متقاضیان در این رینگ بود. در حالی که همچنان قیمت پایه چند محصول پلیمری از جمله پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بطری براساس نرخ دلار 28‌هزار و 500تومانی تعیین می‌شود، نرخ ارز در بازار آزاد در کانال قیمتی 56‌هزار تومان نوسان داشت و فاصله قیمتی 96درصدی میان نرخ ارز در بازار آزاد و دلار مورد استفاده در تعیین قیمت‌های پایه، عامل اصلی بخش قابل‌توجهی از این رقابت‌‌‌ها بود.

در حالی که رقابت در رینگ پلی‌‌‌اتیلن ترفتالات بطری متاثر از افزایش فاصله میان نرخ ارز در بازار آزاد و نرخ ارز مورد استفاده در تعیین بهای پایه این محصول نسبت به هفته‌‌‌های قبل شدت گرفت، از رقابت در رینگ پلی‌‌‌پروپیلن‌‌‌ها کاسته شد.

ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه پلی‌‌‌پروپیلن شیمیایی با رقابت 20 تا 63درصدی به فروش رفت. اگرچه رقابت‌‌‌های فعلی برای پلی‌‌‌پروپیلن شیمیایی قابل‌توجه و هیجانی است، اما از میزان رقابت قیمتی متقاضیان نسبت به ماه‌‌‌های گذشته کاسته شده است. 

ظرف پاییز امسال کاهش تولید پلی‌‌‌پروپیلن‌‌‌ها در کشور زمینه‌‌‌ساز افت عرضه این محصول شد و به رقابت‌‌‌های قیمتی سنگینی در محدوده 100‌درصد در این بازار انجامید. این کاهش تولید و عرضه عمدتا ناشی از چالش تامین خوراک واحدهای پتروشیمی رقم خورد که البته ظرف هفته‌‌‌های اخیر این موضوع تا حد زیادی برطرف شده و رشد عرضه زمینه فروکش رقابت هیجانی در رینگ پلیمرها را فراهم کرده است.  با وجود این، همچنان میزان عرضه و تقاضا برای این محصول متوازن نبوده و همین موضوع به رقابت‌‌‌های 20 تا 60درصدی در این رینگ می‌‌‌انجامد.

قیمت پایه این محصولات زیرگروه پلیمرها براساس نرخ حواله ارز در بازار مبادله که در شرایط کنونی در محدوده 39‌هزار و 500تومان نوسان دارد تعیین می‌شود. این در حالی است که متوسط نرخ ارز در بازار آزاد ظرف هفته گذشته در کانال 56‌هزار تومان نوسان داشت و فاصله 41درصدی میان نرخ حواله ارز و ارز در بازار آزاد محرک بخش قابل‌توجهی از رقابت‌‌‌ها در معاملات این محصول بود.

54‌درصد عرضه شیمیایی‌‌‌ها معامله شد

ظرف دومین هفته از بهمن‌ماه امسال بالغ بر 45‌هزار و 900تن محصول شیمیایی در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران عرضه شد که برای این محصول تقاضایی بالغ بر 36‌هزار و 400تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش 26‌هزار و 568تن محصول شیمیایی از این رینگ انجامید.

به این ترتیب نسبت حجم معامله به حجم عرضه در رینگ محصولات شیمیایی به 58‌درصد رسید. در حالی که عمده محصولات زیرگروه شیمیایی بدون رقابت یا با رقابت محدود معامله شدند، برای برخی محصولات نیز رقابت هیجانی در این رینگ به ثبت رسید. کریستا ملامین از جمله محصولاتی بود که با رقابت 124درصدی به فروش رفت. اسید نیتریک، زایلین و استایرن‌منومر از دیگر کالاهایی بودند که به دلیل برتری تقاضا نسبت به عرضه با رقابت سنگین قیمتی معامله شدند.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
امتیاز مطلب: 0%

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
قیمت بازار اشتراک قیمت کانال تلگرام تبلیغات
بسپار تجارت آسیا؛ تولید و صادرات کامپاندهای پلیمری قیمت بازار قیمت جهانی تلگرام واتس اپ تبلیغات
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟