یکتا رنگدانه تبریز تولیدکننده مستربچ سفید و کامپاند سفید

پودرهای میکرونیزه ایران

بهسا پلیمر پارس

بسپار تجارت آسیا؛ تأمین کننده مواد اولیه پلاستیک و پلیمر و محصولات پتروشیمی

پیشخوان خبر
سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ ۰۹:۲۵ 0 125

ستاد هماهنگی اقتصادی پیشنهاد مشترک وزارت اقتصاد و صمت را تصویب کرد

بازگشت ارزهای صادراتی در ابهام

بازگشت ارزهای صادراتی در ابهام
پیشنهاد وزارت صمت و اقتصاد، به‌منظور تسهیل بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد، با اصلاح مقررات گمرکی کشور، توسط ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصویب شد.

به گزارش وبکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، این خبری است که روز گذشته منتشر شد و فعالان این حوزه سعی داشتند در جریان پیشنهاد مشترک قرار بگیرند، چراکه همواره موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات، یکی از دغدغه‌‌‌‌‌‌‌های فعالان این حوزه و نیز سیاستگذاران بوده‌است، زیرا زمانی‌که صادرکنندگان می‌خواهند ارز حاصل از صادرات خود را برگردانند، باید آن را به قیمت نیمایی به‌فروش برسانند و این موضوع برایشان توجیه اقتصادی ندارد.

از سویی دیگر نیز کشور در این شرایط، نیازمند بازگشت ارز حاصل از صادرات است، به ‌همین‌دلیل، اینکه پیشنهاد مشترک وزارت صمت و اقتصاد دقیقا چه بوده، موضوع مهمی است، اما پیگیری‌‌‌‌‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» از وزارت صمت، اقتصاد، بانک‌مرکزی، اتاق بازرگانی، سازمان توسعه‌تجارت و... در مورد اینکه این پیشنهاد چه بوده، نتیجه‌‌‌‌‌‌‌ای به‌دنبال نداشت.

هفته گذشته، علی بهادری‌جهرمی از تصویب آیین‌‌‌‌‌‌‌نامه اجرایی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی خبر داد و گفت: «در راستای حمایت از صادرات محصولات تولیدی به‌ویژه بخش‌خصوصی و غیردولتی، آیین‌‌‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌‌‌ای در جهت ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی به تصویب رسید‌ که وزارت صنعت و برخی دستگاه‌های دیگر مکلف به حمایت از تولیدکنندگانی که محصولات داخلی را با استانداردهای روز جهانی تولید می‌کنند و درنظر گرفتن مشوق‌‌‌‌‌‌‌هایی برای آنها شدند.

به‌منظور حمایت و تسهیل سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات شرکت‌ها و موسسات دانش‌‌‌‌‌‌‌بنیان، آیین‌‌‌‌‌‌‌نامه دیگری تصویب شد تا سرمایه‌گذاری و صادرات برای شرکت‌ها و موسسات دانش‌‌‌‌‌‌‌بنیان تسهیل و تقویت شود.

همچنین به‌منظور ارتقای بهره‌‌‌‌‌‌‌برداری از ظرفیت‌های اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌‌‌‌‌‌‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی در تولید این اقلام راهبردی به‌ویژه از مسیر شرکت‌های دانش‌‌‌‌‌‌‌بنیان امتیازات ویژه‌‌‌‌‌‌‌ای برای اعضایی که در این راستا حرکت می‌کنند درنظر گرفته شد.»  

حال در جلسه یکشنبه شب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به ریاست رئیسی برگزار شد، پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت در زمینه‌ سازوکار و مجوزهای قانونی تسهیل بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور بررسی و مقرر شد مقررات گمرکی در این زمینه اصلاح و مجوزهای لازم دریافت شود.

«دنیای‌اقتصاد» در پی انتشار خبر جلسه ستاد اقتصادی دولت به بررسی اینکه پیشنهاد مشترک وزارت صمت و اقتصاد چه بوده، پرداخت. وزارت صمت در پاسخ به سوال خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» در مورد جزئیات پیشنهاد گفت: ما از این خبر شوکه شدیم و در جریان جزئیات نیستیم، چراکه این پیشنهادات وقتی مطرح می‌شوند، در دستور کار قرار می‌گیرد و تا زمان تصویب، زمان می‌‌‌‌‌‌‌برد؛ به همین خاطر به‌طور دقیق در جریان آنکه پیشنهاد چه بوده نیستیم و موضوع را از وزارت اقتصاد پیگیری کنید. مقام دیگری در وزارت صمت نیز گفت: اگر قرار باشد نهادی از پیشنهاد خبر داشته باشد، اتاق بازرگانی ایران است و ما به‌صورت دقیق خبر نداریم که ماجرا چیست.

در پی این اظهارات، وزارت اقتصاد نیز از موضوع شانه خالی کرد و مسوولان مربوطه پاسخی ندادند. یکی از مسوولان در این وزارتخانه اعلام کرد که باید جزئیات را از بانک‌مرکزی پیگیری کرد. در ادامه نیز بانک‌مرکزی، مسوولیت این موضوع را بر عهده گمرک گذاشت و گفت گمرک در جریان ماجراست و ما اطلاعات خاصی نداریم. گمرک نیز در پیگیری‌‌‌‌‌‌‌ها، اعلام کرد که باید به سازمان توسعه و تجارت مراجعه کنید، چراکه گمرک تنها دستوراتی که به او ابلاغ می‌شود را انجام می‌دهد و در جریان جزئیات اتفاقات نیست.  

سازمان توسعه‌تجارت، در پیگیری «دنیای‌اقتصاد» در رابطه با موضوع گفت: سازمان توسعه هیچ مسوولیتی در این‌باره ندارد.  بنابراین تا لحظه نگارش این گزارش، هیچ جزئیاتی از این پیشنهاد مشترک منتشر نشده و حتی مسوولان در دو وزارتخانه صمت و اقتصاد که متولی اصلی پیشنهاد بودند، از آن شانه خالی کرده و اظهار کردند که نمی‌‌‌‌‌‌‌دانند جریان چیست.

حال باید دید بالاخره جزئیاتی که از این پیشنهاد مشترک، منتشر خواهد شد، منافع صادرکنندگان را به‌نحوی‌که به بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصاد، رغبت یابند را تامین خواهد کرد یا خیر.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
کانال ویکی پلاست اشتراک قیمت ها کانال تلگرام تماس با ما
مشاوره و خرید نرم‌افزار حسابداری سپیدار
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟