ویرا صنعت تولید و ارايه کننده تجهیزات تولیدی صنعت پلاستیک

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

فرآیند صادرات با بخشنامه جدید ارزی تسهیل می‌شود
معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: در گذشته برخی از صادرکنندگان این مشکل را داشتند که باید ارزهای نقدی (اسکناس) خود را در بازار متشکل و با قیمت پایین‌تری نسبت به بازار آزاد می‌فروختند، بنابراین تصمیم اخیر بانک مرکزی می‌تواند فرآیند صادرات را تسهیل کند.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از خبرنگار ایبِنا، بانک مرکزی ۲۲خرداد پس از جلسه با نمایندگان صرافی‌ها با هدف به تعادل رساندن بازار ارز، طی بخشنامه‌ای به آنان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بفروشند. فردای همین روز هم نشست مشترکی با صادرکنندگان محصولات پتروشیمی برگزار کرد چرا که این صنعت نقش بسیار مهمی در صادرات غیرنفتی کشور دارد و عملکرد بهتر صادرکنندگان این حوزه می‌تواند تواند به تعادل بیشتر در بازار کمک کند.

بعد از تصمیمات هوشمندانه بانک مرکزی مبنی بر عرضه بیشتر ارز در بازار که البته به دور از سیاست ارزپاشی و وابسته به منابع ارزی صادرکنندگان است، روند قیمتی در بازار ارز و به دنبال آن سکه و طلا کاهشی شد به نحوی که از قیمت دلار تا بیش از ۱۵۰۰ تومان کاسته شد.

این تصمیم ارزی جدید بانک مرکزی علاوه براینکه به عرضه بیشتر ارز در بازار و تعادل قیمت‌ها می انجامد، فرآیند صادراتی را نیز تسهیل می‌بخشد چرا که صادرکنندگان برخلاف گذشته که به صورت دستوری و تحمیلی می‌بایست ارز خود را با قیمت کمتر از بازار آزاد در بازار متشکل می‌فروختند، در حال حاضر می‌توانند ارز حاصل از صادرات را با نرخ توافقی به صرافی‌ها بفروشند.

در همین باره،‌ سید کمال سیدعلی؛ معاون ارزی اسبق بانک مرکزی درباره دستورالعمل جدید بانک مرکزی برا ثبات بخشی به بازار ارز مبنی بر مجوز خرید ارز صادرکنندگان توسط صرافی‌ها با قیمت توافقی به خبرنگار ایبِنا گفت: خرید ارز صادرکنندگان با نرخ توافقی و احتمالا بالاترین نرخ موجود ، بسیار تاثیرگذار است و کمک می کند تا ارز بیشتری وارد بازار شود چرا که صادرکنندگان ترغیب می‌شوند تا ارزهایی که به صورت اسکناس دارند را به صرافی‌ها عرضه کنند.

وی ادامه داد: در گذشته برخی از صادرکنندگان این مشکل را داشتند که باید ارزهای نقدی (اسکناس) خود را در بازار متشکل ارزی می‌فروختند که این بازار قیمت پایینی نسبت به نرخ ارز بازار آزاد داشت بنابراین تصمیم اخیر بانک مرکزی می‌تواند تسهیل فرآیند صادرات را به همراه داشته باشد.

سیدعلی گفت: البته باید جزئیات کار اعلام شود و به صورت شفاف مشخص شود که صرافی، ارزهای حاصل از صادرات را به چه کسی و در چه چارچوب و مقرراتی می‌فروشد. این در حالی است که صرافی نمی‌تواند ارز را چند روز نزد خود نگه دارد بنابراین سامانه نظارتی نیز باید قوی تر شود.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
خرید از بورس کالا
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟