ویرا صنعت تولید و ارايه کننده تجهیزات تولیدی صنعت پلاستیک

پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

پیشخوان خبر
شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ۰۸:۲۱ 0

سکه در کانال ۱۴ میلیون تومانی مستقر شد

هفته سبز بازار ارز

هفته سبز بازار ارز
در هفته‌‌ای که گذشت نرخ دلار در سامانه بازار متشکل حدود ۳ درصد رشد کرد. پس از افزایش شکاف میان نرخ ارز در معاملات بازار آزاد و سامانه‌‌های فروش ارز دولتی، سیاست‌‌های حمایتی نهاد‌‌های بازار‌‌ساز تغییر کرد.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، در این راستا نهاد‌‌های مذکور درصدد افزایش کنترل شده نرخ ارز برآمدند تا اولا شکاف میان ارقام رسمی با بازار غیر‌‌رسمی کاهش یابد و از سوی دیگر نرخ رشد ارز با نرخ تورم به تعادل برسد. هر برگ اسکناس دلار بازار متشکل که در روز‌‌های ابتدایی هفته در سطوح قیمتی اولیه کانال ۲۶ هزار تومانی به فروش می‌‌رسید در روز‌‌های پایانی هفته گذشته با حدود ۸۸/ ۲ درصد رشد در رقم ۲۷ هزار و ۲۷ تومان معامله شد.

سکه طلا طرح جدید نیز که در روز‌‌های میانی هفته گذشته وارد روند کاهشی جدیدی شده بود و در راستای این روند به کانال 14 میلیون تومانی عقبگرد کرده بود، در روز‌‌های پایانی هفته گذشته روی پله نهایی کانال مذکور به فعالیت خود پایان داد.

قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در روز پنج‌‌شنبه 19 خرداد به رقم 14 میلیون و 950 هزار تومان رسید.  بازار معاملات سکه و ارز در هفته گذشته دو روند متضاد را به ثبت رساندند.

بر خلاف نرخ دلار که طی معاملات هفته گذشته روندی تماما افزایشی‌‌‌‌ و ‌‌حدود 3درصد رشد قیمت‌‌ را تجربه کرد، قیمت سکه طلا در معاملات روزهای میانی هفته شاهد شکست قیمتی بود و عقبگرد یک کاناله را تجربه کرد. هر برگ اسکناس دلار بازار متشکل در معاملات روز‌‌های ابتدایی هفته گذشته در رقم 26 هزار و 270 تومان فعالیت خود را آغاز کرد.

افزایش قیمت دلار در معاملات هفته گذشته به صورت روزانه رخ داد یعنی نرخ‌‌های مطرح شده در روز جدید حدودا به میزان 150 تا 300 تومان نسبت به نرخ روز قبل افزایش یافته بود. روند افزایشی مذکور به گونه‌‌ای پیش‌‌رفت که در روز چهارشنبه 18 خرداد دلار بازار متشکل با رسیدن به رقم 26هزار و 945 تومان آماده ورود به کانال 27 هزار تومانی شد. در نهایت طی معاملات روز پنج‌‌شنبه 19 خرداد این امر به وقوع پیوست و هر برگ اسکناس دلار در این سامانه در رقمی معادل 27 هزار و 27 تومان معامله شد.

اما معامله‌‌گران در معاملات بازار سکه روند متفاوتی را مشاهده کردند. هر قطعه سکه امامی در معاملات روز‌‌های ابتدایی هفته گذشته در سطوح قیمتی نیمه اول کانال 15 میلیون تومانی فعالیت خود را آغاز کرد. اما در روزهای میانی هفته و با کاهش نسبی نرخ اونس جهانی طلا در کنار کاهش میزان حباب قیمتی سکه نرخ این کالای سرمایه‌‌ای به کانال 14 میلیون تومانی بازگشت و در رقم 14 میلیون و 920 هزار تومان معامله شد.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار تهران انتقال سرمایه معامله‌‌گران به سمت بازار ارز می‌‌تواند از جمله دلایل کاهش حباب قیمتی سکه باشد. به اختلاف میان ارزش ذاتی و نرخ معامله شده یک کالا در بازار حباب قیمتی آن کالا می‌‌گویند.  از جمله نکات قابل توجه بازار در روز‌‌های هفته گذشته می‌‌توان به ایجاد صف خرید دلار مقابل صرافی‌‌های دارای سهمیه فروش ارز دولتی اشاره کرد.

پس از ایجاد شکاف میان نرخ دلار در سامانه بازار متشکل و ارقام معامله شده در بازار غیر‌‌رسمی، میزان تقاضا برای خرید ارز دولتی افزایش یافت.

با وجود اینکه طبق قانون بانک مرکزی هر فرد برای دریافت ارز دولتی ارائه مدارکی مثل پاسپورت و پرینت بلیت پرواز خارجی الزامی است، به عقیده برخی از تحلیلگران بخشی از افراد موجود در صفوف خرید دلار متقاضی واقعی نبوده و در راستای کسب سود اقدام به خرید دلار می‌‌کنند.


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
خرید از بورس کالا
کانال تلگرام عضویت واتس اپ
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟