پودرهای میکرونیزه ایران

پترو پلیمر خاورمیانه، انواع مستربچ های پليمری

بهسا پلیمر پارس

پیشخوان خبر
سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۸:۳۴ 0

نرخ ارز صحنه‏‌گردان اصلی بازار گواهی بوده است

بازی خوردن از بازی های ارزی

بازی خوردن از بازی های ارزی
نوسانات نرخ ارز تبدیل به مهم‌ترین سیگنال جهت‌‌دهنده به بازار مالی بورس کالای ایران ظرف روزهای اخیر شده و تلاطم قیمتی را برای بازار گواهی سپرده کالایی به ارمغان آورده است.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد، در این شرایط همچنان متقاضیان گواهی سکه نرخی بالاتر از ارزش بنیادی برای آن پیشنهاد می‌‌دهند که این موضوع بیانگر انتظار رشد قیمت در میان معامله‌‌گران این بازار است.

بازار گواهی‌‌های کالایی هفته جاری را با رشد قیمت و سبزپوش آغاز کرد. سیگنال مثبت رشد نرخ ارز در بازار داخل و مثبت شدن انتظارات تورمی مهم‌ترین دلیل سبزپوشی این بازار ظرف روزهای ابتدایی هفته سوم اردیبهشت ماه بود؛ هرچند این روند رو به رشد قیمت با تغییر نوسانات نرخ ارز در اواسط روز یکشنبه و ساعات ابتدایی روز دوشنبه نوزدهم اردیبهشت تغییر کرد.

صعود نرخ ارز به کانال 28هزار تومان و شکستن مقاومت 28 هزار و 200 تومانی در هفته گذشته با وجود نیمه‌‌‌تعطیل بودن دومین هفته اردیبهشت ماه، سیگنالی افزایشی برای بازارهای کالایی به همراه داشت و باعث شد تا بازار گواهی‌‌های کالایی در روزهای ابتدایی هفته جاری افزایشی شود. در شرایط کنونی بسیاری از فعالان بازار بر این عقیده‌‌اند که امکان دستیابی به توافق هسته‌‌ای روز به روز دشوار می‌‌شود و همین موضوع با افزایش تعداد خریداران، رشد نرخ ارز در بازار را به همراه داشت.

در حالی که بی‌‌نتیجه ماندن توافق هسته‌‌ای به صعود نرخ ارز و سبزپوشی بازارهای مالی و کالایی کشور منجر شد، خبر سفر انریکه مورا به ایران زمینه بازگشت بازار ارز به تعادل را فراهم کرد که این موضوع سیگنالی کاهشی برای دلار در روز یکشنبه هجدهم اردیبهشت و ساعات ابتدایی روز دوشنبه بود.

این خبر باعث شد تا بازار گواهی سکه در بازار داخل وارد مسیر کاهش قیمت و قرمزپوش شود. البته تاثیر خبر سفر انریکه به ایران بر بازار ارز محدود بود و در اواسط روز دوشنبه جریان غالب در معاملات دلار مجدد مثبت شد که این موضوع نیز جریان غالب در معاملات گواهی کالایی را تغییر داد.

اگرچه بازار گواهی سکه در روز دوشنبه میان کاهش و افزایش قیمت نوسان قیمتی، اما بازار گواهی زعفران سبزپوش بود. عقبگرد طلا در بازار جهانی در شرایطی که نرخ ارز در بازار داخل از رشد قیمتی حمایت می‌‌کند مهم‌ترین دلیل تفاوت رفتار معامله‌‌گران گواهی سکه و گواهی زعفران در روزهای اخیر است.

درحالی‌که کمبود زعفران در بازار داخل، مثبت شدن انتظارات تورمی و صعود نرخ ارز به کانال 28هزار تومانی از رشد بهای طلای سرخ حمایت می‌‌کند، سقوط اونس جهانی طلا به کانال 1800دلاری سرعت‌‌گیری در مسیر صعود قیمتی طلا است.

طلا هفته ابتدایی ماه مه را کاهشی شروع کرد و این جریان کاهشی در هفته دوم ماه مه نیز ادامه یافت. انتظار تشدید سیاست انقباضی از سوی فدرال‌رزرو برای کنترل نرخ بهره در این کشور مهم‌ترین دلیل سقوط قیمت طلا ظرف روزهای اخیر است.

فدرال‌رزرو هفته گذشته نسبت به افزایش 5/ 0درصدی نرخ بهره اقدام کرد. با این وجود همچنان تورم در این کشور بالا بوده و این موضوع احتمالا فدرال‌رزرو را برای تشدید سیاست انقباضی ترغیب می‌‌کند. این پیش‌‌بینی به افت ارزش طلا در بازارهای جهانی منجر و باعث شد تا طلا در بازار جهانی از سکه بیفتد.

از سکه افتادن طلا در بازارهای جهانی سرعت‌‌گیری جدی در مسیر رشد قیمت سکه در بازار فیزیکی و گواهی سکه در بازار مالی بورس کالای ایران است.

 


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک
 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
حساب من خرید بسته تبلیغات تلگرام
شیمی پل : تامین کننده محصولات شیمیایی و پلیمری
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟