شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

پتروشیمی جم

گریدهای این پتروشیمی

پتروشیمی جم

شرکت پتروشیمی جم، در زمینی به مساحت تقریبی 77 هکتار، که 41 هکتار آن از طریق خشک نمودن دریا استحصال شده‌است در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار دارد. این منطقه بر اساس مجوز صادره از سوی شورای عالی مناطق آزاد به منظور بهره‌برداری از منابع هیدروکربنی حوزه پارس جنوبی و انجام فعالیت‌های اقتصادی در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی تاسیس شده است. پتروشیمی جم در چارچوب برنامه سوم توسعه اقتصادی کشور به منظور بهره‌برداری اقتصادی تر از میدان گازی پارس‌جنوبی بعنوان یکی از پروژه‌‌های پتروشیمی جهت اجرا در این ناحیه پیش‌بینی شده است.


این شرکت که به عنوان طرح الفین دهم شناخته شده است، یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه‌های پتروشیمی در منطقه است که محل استقرار آن در نقشه در مجاورت طرح‌های فازهای گازی و پتروشیمی مشخص شده است. سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه، استفاده از امکانات جاده‌ای و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کمک به توسعه و عمران استان بوشهر به عنوان قطب صنعت پتروشیمی در کشور، و همچنین ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوزانیده شدن گازهای همراه نفت، ویژگی‌هایی است که انتخاب این مکان را برای احداث مجتمع‌های پتروشیمی بارز نموده و آن را به یکی از مبادی صادرات غیر نفتی کشور مبدل نموده است.

 

شرکت پتروشیمی جم که به اختصار JPC نامیده می شود، بعنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید الفین در جهان، یکی از طرح های توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال 1379 در منطقه ویژه پتروشیمی پارس در عسلویه بوده‌است که عمدتا به منظور تولید الفین ها و پلی اتیلن های سبک خطی و سنگین تاسیس گردیده است. شرکت پتروشیمی جم دارای واحدهای تولیدی گوناگون با ویژگی‌های خاص است که از آن جمله می‌توان واحدهای الفین، پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن خطی، بوتادین، بوتن-1 را نام برد که ضمن ایفای نقش برجسته در زنجیره طرح‌های مگا سایز منطقه ویژه اقتصادی پارس توانسته سهم خود را در بازارهای منطقه و جهان کسب و مورد توجه بازیگران اصلی صنعت پتروشیمی قرار گیرد.

دوره اجرای طرح، نصب و راه‌اندازی

کارهای مقدماتی اجرای طرح نظیر خاکریزی، تسطیح زمین، شمع کوبی، ایجاد ساختمان‌های موقت، ایجاد تاسیسات، آب و برق به تدریج آغاز گردید در آن دوره چشم انداز شرکت با توجه به ویژگی‌های منحصر بفرد آن بدین شرح تعیین و محقق گردید: " آرمان ما ، توسعه توانمندی داخلی " در این دوره از عمر شرکت که مصادف با اجرای پروژه بوده است مدیریت شرکت جهت پایش نتایج و بررسی پیشرفت فعالیت‌ها، رویکرد کنترل پروژه را انتخاب و مورد استفاده قرار داد. بر اساس این رویکرد کلیه اطلاعات گسترده پروژه براساس ساختار WBS تعریف شده جمع آوری، تحلیل و با اهداف مشخص مقایسه می‌گردید و در گزارشات مختلف مدیریتی ارائه می‌شدند و نتایج گزارشات در جلسات روازنه (سطح کارشناسی)،‌ هفتگی (سطح مدیریتی) و ماهیانه (سطح شرکت ملی صنایع پتروشیمی) طرح و راهکارهای رفع موانع بررسی و تصمیم‌گیری می‌گردید.

دوره راه اندازی و گذار

مراحل پایانی پروژه های صنعت پتروشیمی مصادف با آمادگی شرایط برای راه اندازی واحدها و تلاش برای دستیابی به محصول منطبق و ظرفیت های اسمی و طراحی شده بود. حساسیت و شرایط خاص این دوره یک برنامه عملیاتی دقیق و روزآمد را برای ایجاد زیر ساخت‌ها در شرکت و انتقال به شرایط عملیاتی (بصورت پیوسته) ایجاب می‌نمود. رهبران شرکت در این مقطع یکساله اهداف و وظایف سالیانه تمام بخش‌ها را مشخص و در قالب اهداف سالیانه به کلیه واحدها و کارکنان ابلاغ می نمودند.
 

دوره تثبیت و عملیات

پس از راه اندازی موفقیت آمیز واحدها (با ویژگی‌های منحصر بفرد جهانی و دستیابی به رکورد تولید الفین در جهان) شرکت پتروشیمی جم بعنوان بازیگر جدید و نوپا در صنعت پتروشیمی منطقه بدنبال یافتن نقش مناسب و تثبیت جایگاه خود، رویکرد نوین و سیستماتیک طرح‌ریزی استراتژیک را انتخاب و دنبال نمود.
 

جم دریک نگاه

468000 تن صادرات سالانه به 22 کشور جهان

تجربه حضور در بازارهای مصرف سه قاره جهان

امکان تولید 90 گرید مختلف

بزرگترین تولید کننده و صادرکننده HD در ایران
 

مالکیت

شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین 22/70 درصد، صندوق بازنشستگی کشوری 22/85 درصد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری 23/19 درصد، سرمایه گذاری استانی سهام عدالت 15 درصد، سایر سهامداران 16/26 درصد، (شرکت در فرابورس ایران درج سده است)

گواهینامه های استاندارد دریافتی

ISO 9001 - ISO 14001 - EFQM - QHSAS 18001 - ISO 50001 - ISO 10015 - ISO 17025

خوراک های ورودی به مجتمع

خوراک ورودی به مجتمع

مقدار(هزار تن در سال)

محل تامین

برش سبک

680

پتروشیمی توری (برزویه)

رافینیت

380

پتروشیمی توری (برزویه)

برش پنتان

55

پتروشیمی توری (برزویه)

گاز مایع

83

پتروشیمی توری (برزویه)

آروماتیک سنگین

16

پتروشیمی توری (برزویه)

اتان

707

فازهای پارس جنوبی

اتان

257

پتروشیمی پارس

ترکیبات پروپان

87

پتروشیمی های آریا ساسول/ مروارید/ کاویان

پنتان پلاس

91

پتروشیمی پارس

 

تامین کننده خوراک سایر پتروشیمی ها

شرکت پتروشیمی جم با توجه به تنوع دریافت خوراک و تولیدات مختلف الفینی در منطقه ویژه انرژی پارس دارای موقعیتی ویژه نسبت به سایر مجتمع های منطقه می‌باشد. پتروشیمی جم با دریافت خوراک از مجتمع گاز پارس جنوبی و شرکت‌های پتروشیمی پارس، نوری و ارسال محصولات تولیدی نظیر هیدروژن، اتیلن، پروپیلن و بنزین پیرولیز به شرکت‌های پتروشیمی نوری، مهر، فرساشیمی، پلیپروپیلن جم، مروارید و خط اتیلن غرب نقش مهمی در چرخه تولید منطقه پارس جنوبی دارد. بخشی از تولیدات جم مانند پروپیلن، بنزین پیرولیز و بوتادین در این منطقه منحصر به فرد می‌باشد. طراحی، ساخت و مدیریت خط اتان تولیدی از مجتمع گاز پارس جنوبی نیز از دیگر نقش‌های مهم این شرکت است.
اهمیت موارد یاد شده در کنار ظرفیت بالای تولید و انعطاف پذیری در خوراک، جایگاه استراتژیک و ویژه‌ای برای پتروشیمی جم در منطقه رقم زده است.

منابع انسانی

پتروشیمی جم با توجه به هدف جهانی و متمایز بودن، سرمایه های انسانی خود را به عنوان اصلی ترین سرمایه و شریک تجاری خود دانسته و در همین راستا به دنبال ایجاد محیطی ایمن، صمیمی و با انگیزه بالا جهت کسب موفقیت با مزیت رقابتی می‌باشد.
 

جم در بازار جهانی

پتروشیمی جم یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات پلیمری ایران محسوب می‌شود. درگروه محصولات پلی اتیلن سنگین، این شرکت رتبه نخست صادرات را از آن خود نموده است. 60 درصد محصولات تولیدی در سال 98 به بیش از 22 کشور جهان صادر شده است. در حال حاضر چین، ترکیه وکشورهای همسایه مقاصد اصلی صادرات شرکت به بازارهای بین المللی می‌باشند.
جم تلاش می‌کند سبد بازارهای هدف خود را با محوریت ارتقای سهم بازارهای بالقوه افزایش دهد و انتظار می‌رود در کوتاه مدت سهم قابل توجهی از این بازار ها را به خود اختصاص دهد.

جم در بورس کالا و انرژی

همواره یکی از مهمترین راهبردهای شرکت پتروشیمی جم حمایت از تولیدکنندگان داخلی و تامین نیاز مصرف کنندگان و تعامل با طیف وسیعی از مصرف کنندگان صنایع پایین دستی است که این مهم به افزایش خودکفایی در عرصه‌ی صنایع پایین دستی پتروشیمی جم منجر خواهد شد.
با فروش محصولات پلیمری در بورس کالا و انرژی مکانیسم هایی فراهم می‌شود تا تعامل میان مشتریان و پتروشیمی جم استمرار یابد.

نمودار تولید

تولیدات اصلی

عنوان گرید دیتاشیت قیمت / نمودار
پلی اتیلن سنگین بادی
Bl3 Jam
Bl3 Jam Off1
Bl3 Jam Off2
bl3 jam پودر
BL4 Jam
پلی اتیلن سنگین تزریقی
jam(پودر) 52511 -
(پودر) 52505 Jam -
52501SU Jam -
52502 Jam
52505UV Jam
52511 Jam
52511UV Jam -
52518 Jam
52518 Off
52518 پودر
52518UV Jam -
52528 -
60505
60505UV Jam -
60507 Jam
60507UV Jam -
60511 Jam
60511UV Jam -
HD 50401 -
HD534F7 Jam -
HMI50-jam
SU52502 Jam
پلی اتیلن سنگین فیلم
EX5 Jam
ex5 jam پودر
پلی پروپیلن کوپلیمر - (پ پ شیمیایی )
EPD 60R Jam -
پلی اتیلن سنگین اکستروژن
5000S Jam
CRP100 N پودر -
CRP100B Jam
CRP100N jam -
EX3 Jam
MD 3510 -
MD 3520 -
پلی اتیلن سنگین دورانی
38504 UV -
52505Jam
پلی اتیلن سبک خطی - LLDPE
(پودر) 235F6 -
18XF 5N -
22501KJ
32604 UV -
LL 235F6 jam
LLD 22501 jam -
پلی پروپیلن هموپلیمر (پ پ نساجی)
V30S JAM -

پربازدیدترین شرکت ها

پربازدیدترین محصولات

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
قیمت بازار اشتراک قیمت کانال تلگرام تبلیغات
بسپار تجارت آسیا؛ تولید و صادرات کامپاندهای پلیمری قیمت بازار قیمت جهانی تلگرام واتس اپ تبلیغات
ویکی پلاست
سلام خوش اومدید
ویکی پلاست، خرید و فروش مواد اولیه نداره
چطور می تونم کمک‌تون کنم؟