هستی کالر - کربی پلیمر

بهسا پلیمر پارس

پایون پلیمر، مستربچ های رنگی و خاص

تحلیل بازار
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۰۳ 0 448

گزارش بازار محصولات پتروشیمی؛ هفته چهارم خرداد

خریداران به بازار برگشتند/ پایان انتظار کاهش

خریداران به بازار برگشتند/ پایان انتظار کاهش
همه علائم و نشانه‌های بازار، بر پایان کاهشی بودن قیمت های پایه گواهی می دهد و احتمالا همین نشانه ها بود که معاملات را 30.3 درصد نسبت به هفته قبل، افزایش داد. اما این هفته در بازار چه گذشت؟ این پست تحلیلی را بخوانید.

به گزارش ویکی پلاست، پس از چند هفته کاهش یا بلاتکلیفی قیمت های پایه، این هفته معاملات به دنبال چند اتفاق، افزایش قابل توجهی یافت. دلار نیمایی، نفت، دلار آزاد و پایان یک انتظار کاهشی برای پیشنهاد وزارت صنعت، اتفاقات مهم این هفته بودند.

کاهش دلار نیمایی متوقف شد و این شاخص، مسیر صعودی پیش گرفت. دلار نیمایی که در قیمت های پایه 23 خرداد، فقط 4 ریال کاهش داشت و 20,326 تومان تعیین شد بعد از یکشنبه به مسیر صعودی برگشت و تا امروز (پنجشنبه 27 خرداد 1400) 115 تومان افزایش داشته است. میانگین هفتگی امروز 20,349 تومان است.

از سوی دیگر، میانگین روزانه که نشان دهنده مسیر پیش روی نیما در روزهای آتی است، امروز به کانال 20,600 تومان صعود کرده و در صورت حفظ یا افزایش این نرخ، قیمت میانگین هفتگی دلار نیمایی تا روز یکشنبه 30 خرداد، افزایش بیشتری خواهد داشت.

نفت از 74 دلار گذشت
قیمت نفت که معاملات هفته گذشته را با 72 دلار به پایان رسانده بود، این هفته موفق شد از مرز 74 دلار بگذرد و حتی به نزدیکی 75 دلار هم رسید. تکانه های افزایشی قیمت نفت، می تواند قیمت های جهانی خوراک و محصولات پتروشیمی را تحت تأثیر خود قرار دهد. هر چند در لحظه تنظیم این گزارش، قیمت نفت به 73,94 دلار رسیده اما عبور چهارشنبه شب نفت از مرز 74 دلار، احتمال دارد قیمت پایانی برنت در این هفته باشد.

مرزشکنی دلار آزاد
هر چه دلار صرافی امروز تغییر زیادی با آخرین نرخ هفته گذشته نداشت و تنها 17 تومان تا ساعت پایانی دیروز، نسبت به هفته قبل افزایش پیدا کرد اما دلار آزاد، جای خود را در بالای مرز 24 هزار تومان تثبیت کرد و تا 24.200 تومان پیش رفت.

هفته پایانی خرداد برای پلی اتیلن ها
سه شنبه این هفته (25 خرداد) آخرین سه شنبه ماه بود و تولیدکنندگانی که خرید خود را به پایان گرفتن کاهش قیمت های پایه موکول کرده بودند، در این روز به خرید پرداختند و از همین رو، معاملات روز سه شنبه، نسبت به روز مشابه هفته قبل، 9500 تومان افزایش یافت.

بازار آزاد افزایشی شد
در حالی که با نزولی شدن روند قیمت های پایه، معاملات در بازار آزاد هم برای خرید با قیمت پایین تر، بسیار محدودتر از گذشته بود، در پایان هفته و از روز چهارشنبه، قیمت ها رو به افزایش گذاشت و در گروه پ پ و گروه پر مصرف نایلون و نایلکس، قیمت ها به سرعت بالا رفت.

تلاش برای بالا بردن حجم معاملات
کمیته تخصصی پتروشیمی میزان خرید از بهین یاب 13 کالای پتروشیمی که 9 مورد آن، پلیمری بودند را تغییر داد. این تغییرات که همگی افزایشی است از شنبه 29 خرداد در بورس کالای ایران اعمال می شود. 9 گروه از 13 گروه اعلام شده، پلیمری هستند و در بین آن ها، پ پ های نساجی و شیمیایی که طی هفته های اخیر به علت ریزش سنگین قیمت پایه، خریدار زیادی نداشتند هم دیده می شود که به 3 ماهه، افزایش داده شده اند.

حرف و حدیث های تغییر فرمول قیمت گذاری
به دنبال انتشار نامه معاون بازرگانی وزیر صنعت به مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی که در آن خواسته بود، بازارهای هدف تغییر پیدا کنند، سه شنبه این هفته، کمیته تخصصی پتروشیمی تشکیل جلسه داد.

نتیجه این شد که تغییر فرمول قیمت گذاری نیاز به بررسی بیشتری دارد و طی هفته های آینده، بر اساس هر گروه کالایی، بازارها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

این خبر و احتمال پذیرش پیشنهاد، سایه سنگینی روی معاملات این هفته انداخت به طوری که روز دوشنبه و تا قبل از روشن شدن این پیشنهاد، علی رغم کاهشی شدن قیمت پایه پ پ ها، تغییری در معاملات این گروه رخ نداد.

حالا بازار در حالی به هفته اول تیرماه قدم می گذارد که نیما افزایشی شده، انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه 28 خرداد برگزار می شود، دلار آزاد بالای مرز 24 هزار تومان است، قیمت های جهانی به احتمال زیاد نسبت به هفته قبل یا کاهش بسیار کم یا بدون تغییر خواهند بود و نفت در محدوده 74 دلار است.

آمار مقایسه ای بازار فیزیکی هفته جاری و هفته قبل


مقایسه هفتگی عرضه، تقاضا و معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا از دی‌ماه سال 99 تا هفته چهارم خرداد 1400جدول مقایسه ای حجم معامله همه گروه های پلیمری


میزان معاملات هفته چهارم خرداد ماه : 62.495 تن
مقایسه فروش دلار صرافی ملی و میانگین هفتگی دلار نیمایی از ابتدای دی‌ماه تا  27 خرداد 1400


ویکی پلاست | مرجع بازار صنعت پلاستیک
 

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

درج کارت ویزیت شرکت من

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

ثبت شرکت ها پروفایل مدیران محصولات شرکت ها لیست شرکت ها نیازمندیها قیمت مواد اولیه
همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست است
طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
ثبت رایگان آگهی ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
شیمی پل : تامین کننده محصولات شیمیایی و پلیمری