عضویت ورود به سایت تبلیغات

ورود به ویکی پلاست

در ویکی پلاست ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت
EN

ویـکی پـلاسـت

توسعه ارتباطات، افزایش اطلاعـات

نمایشگاه تخصصی پلیمر بغداد

بهسا پلیمر پارس

پایون پلیمر، مستربچ های رنگی و خاص

پلی وین

تحلیل بازار
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۱۷ 0 628

گزارش بازار محصولات پتروشیمی؛ هفته چهارم خردادماه 1398

رکودی عمیق‌تر از حد انتظار

رکودی عمیق‌تر از حد انتظار
بهبود ساز و کار بازار اگرچه به معنی افزایش حجم معاملات و بازگشت برخی از خریداران به روال عادی فعالیت خود بود ولی با بازاری راکد روبه‌رو هستیم که اجازه چندانی را برای رشد قیمت‌ها در اختیار نمی‌گذارد.

به گزارش ویکی پلاست، رکود در بازارهای داخلی و صادراتی همچون گذشته پابرجاست و تولید از رونق افتاده است.

تا زمانی که این وضعیت بهبود نیابد نمی‌توان به تغییر فاز جدی بازار امیدوار بود اگرچه موجودی انبارها به شدت پایین است و با ورود تقاضای جدید می‌توان به تغییر فاز بازار امیدوار بود؛ شاید در اواخر هفته آینده.

حجم معاملات هنوز از متوسط سال قبل کمتر است و این مطلب به معنی اثبات رکود در آمارهای رسمی خرید مواد اولیه به شمار می‌رود.

این هفته بازار اندکی بهبود یافت و از رکود سخت هفته قبل وعقب‌نشینی جدی خریداران فاصله گرفت ولی هنوز هم شاهد رشد محسوس حجم معاملات و رونق کلی در بازار پلیمرهای بورس کالا نیستیم.

این شرایط در بازار آزاد هم تجربه می‌شود و شاهد ضعف کلی در داد و ستد مواد اولیه پلیمری و البته عدم جذابیت تولید در صنایع تکمیلی هستیم.

روند کاهشی قیمت‌ها در بازار داخلی در هفته گذشته به خوبی این ادعا را اثبات می‌کند یعنی برتری عرضه بر تقاضا مشهود است و ترس از کاهش بیشتر قیمت‌ها، میل به فروش را افزایش می‌دهد.

البته این بازار برای هفته پیش‌رو بیش از همه به قیمت‌های پایه توجه خواهد کرد و در این نرخ‌ها نیز قیمت دلار از اهمیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

در هفته‌ای که گذشت قیمت‌های پایه برای برخی از گروه‌های کالایی کاهشی بود و برای برخی دیگر افزایشی تا جایی که می‌توان گفت بازار از مسیر قیمت‌های پایه در بورس کالا تغییر چندانی را حس نکرد.

این در حالی بود که با رشد تقاضا در هفته‌ای که گذشت و همچنین حجم معاملات، رقابت برای خرید نیز اندکی افزایش یافت مخصوصاً در مورد گریدهای جذابی که در روز دوشنبه با کاهش عرضه‌ها نیز روبه‌رو شده بودند.

این سیگنال به معنی رشد نسبی قیمت‌ها در بورس کالا بود که البته بر بازار داخلی اثر چندانی نداشت.

از سوی دیگر قیمت پایه مورد محاسبه در نرخ‌های پیشین در رقمی کمتر از 10 هزار تومان نرخ‌گذاری شد ولی تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت‌های دلار نیمایی برای متوسط هفتگی و یا معاملات روزانه همگی بالاتر از 11 هزار تومان بودند که به معنی افزایش احتمالی قیمت دلار در محاسبه نرخ‌های پایه در هفته پیش‌رو خواهد بود.

از سوی دیگر افت قیمت‌های جهانی هم با شتاب کمتری همراه شده ولی هنوز روند نزولی برای بسیاری از گریدها و گونه‌ها ادامه یافته است.

این موارد احتمال افزایش قیمت‌های پایه در بورس کالا را مطرح می‌کند ولی این احتمال هم خیلی قطعی نیست و تا لحظه اعلام رسمی قیمت‌های پایه نمی توان به این اظهارنظرها یقین داشت و البته هیچ بعید نیست که قیمت‌های پایه آن‌گونه که انتظار داریم اعلام نشود.

در گذشته این اتفاقات بارها رخ داده و هرگونه پیش‌داوری در مورد نرخ‌های پایه پیش‌رو قطعیت نداشته و تنها یک اظهارنظر است.

در هر حال در زمانی که بازار با روند نزولی نرخ روبه‌روست حتی اگر قیمت‌های پایه افزایشی هم اعلام شود به معنی تغییر فاز سریع بازار نخواهد بود اگرچه احتمال تغییر را باید در ساز و کار معاملاتی در نظر گرفت.

همین‌که بازار به رغم رشد تقاضا با کاهش نرخ مواجه شده نشان می‌دهد که بازار ضعیف‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد اما رشد تقاضا برای هر گروه کالایی و یا هر تغییر پیش‌بینی‌نشده‌ای می‌تواند جریان کلی قیمتی را برای هر گرید تغییر دهد.

مقایسه قیمت بازار آزاد چند گرید شاخص پلیمری در  22 و 29 خرداد 1398

مقایسه حجم معاملات گروه های پلیمری هفته سوم و چهارم خرداد 1398

 

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

این مطالب را از دست ندهید

پربازدیدترین شرکت ها

پربازدیدترین محصولات

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست می باشد طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
تالارها ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
به کانال ویکی پلاست بپیوندید