عضویت ورود به سایت تبلیغات

ورود به ویکی پلاست

در ویکی پلاست ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت
EN

ویـکی پـلاسـت

توسعه ارتباطات، افزایش اطلاعـات

پلی وین

پایون پلیمر، مستربچ های رنگی و خاص

مقالات
پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ۰۸:۰۹ 0 209

wikiplast.ir

آیا می توان از شایعات سازمانی استفاده مثبت کرد؟

آیا می توان از شایعات سازمانی استفاده مثبت کرد؟
مدیریت آگاهانه و شکل‌دهی مناسب به شایعات می‌تواند آنها را در راستای اهداف سازمان قرار دهد.

 سرعت انتقال اطلاعات در کانال شایعه ‌پراکنی بالاتر از کانال رسمی است. در مواردی که انتقال اطلاعات نیازمند سرعت بالایی است، این کانال ارتباطی می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد.

 در جریان شایعه‌پراکنی، افراد نظرات خود را آزادانه و بی‌پروا به دیگران منتقل می‌کنند، از این‌رو یکی از ابزار‌های خوبی که مدیر می‌تواند از آن در جهت سنجش نظر واقعی کارکنان استفاده کند، شایعه‌پراکنی است. در ارتباطات رسمی، احتمالا افراد به‌دلیل نگرانی‌هایی که دارند، از بیان نظر واقعی خود خودداری می‌کنند. بنابراین بررسی و علت‌یابی شایعات در سازمان می‌تواند به‌عنوان ابزاری مناسب در جهت سنجش نگرش کارکنان باشد.

 یکی دیگر از ویژگی‌های شایعه این است که احتمال تحریف اطلاعات در این کانال ارتباطی بسیار زیاد است، بنابراین درصورتی‌که مدیر قصد استفاده از این ابزار را دارد باید به این مساله توجه کند و تمامی شرایط را در نظر بگیرد.

 وقتی افراد عضو یک گروه، آزادانه دیدگا‌ه‌های خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و مورد بحث قرار می‌دهند، این موضوع می‌تواند باعث نزدیک شدن بیشتر آنها به یکدیگر شده و از این طریق انسجام گروه افزایش پیدا کند. البته این مساله برای افرادی که عضو آن گروه نیستند چندان خوشایند نخواهد بود.

 درصورتی‌که کارکنان سازمان اطلاعات مهم و صحیح را به جای اینکه از طریق مجاری رسمی به‌دست آورند از طریق شایعه کسب کنند، اعتماد آنها نسبت به سازمان و مدیریت کم خواهد شد. این مساله زمانی خطرناک خواهد شد که اطلاعات به‌دست آمده از کانال رسمی، مطابق واقعیت نباشد. بنابراین باید در صحت اطلاعات کانال ارتباط رسمی دقت بیشتری انجام گیرد زیرا اعتماد کارکنان سرمایه‌ای غیرقابل جایگزین برای مدیریت است.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر
گزارش مشکل

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه

پربازدیدهای روز

ویدیوهای آموزشی

همه حقوق این سایت متعلق به ویکی پلاست می باشد طراحی و اجرا: نگاه حرفه ای
تالارها ویدیو آموزشی کانال تلگرام تماس با ما
به کانال ویکی پلاست بپیوندید